Φρέναρε την Γιούβε η Αταλάντα

Η καταπληκτική την φετινή περίοδο Αταλάντα υποχρέωσε σε απώλεια βαθμών την πρωτοπόρο της Serie A Γιουβέντους, αποσπώντας ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μπέργκαμο, η παθιασμένη Αταλάντα στρίμωξε άσχημα την Γιουβέντους, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ και κατάφερε να προηγηθεί λίγο πριν την ανάπαυλα με κοντινό βολέ του 23χρονου δεξιού οπισθοφύλακά της Αντρέα Κόντι, μετά από έξοχη

σέντρα του Αργεντινού μεσοεπιθετικού Αλεχάνδρο Γκόμες.

Πέντε λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν χάρη σε κεφαλιά-αυτογκόλ του Λεονάρντο Σπινατσόλα και από εκεί και πέρα το ματς έγινε μονόλογος για την ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, με τον Αλβανό τερματοφύλακα των γηπεδούχων Ετρίτ Μπερίσα να πραγματοποιεί αρκετές σωτήριες επεμβάσεις.

Η κεφαλιά του βραχύσωμου Ντάνι Άλβες στο 83' έμοιαζε να χαρίζει το τρίποντο στην «Γηραιά Κυρία», ωστόσο o Ελβετός μέσος της ομάδας του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι Ρίμο Φριούλερ είχε αντίθετη άποψη και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με διπλή προσπάθεια, καθώς ο Τζιανλουίτζι Μπουφόν είχε αποκρούσει το πρώτο σουτ που έκανε, έξι λεπτά αργότερα.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, η Γιουβέντους απέχει εννέα βαθμούς από την δεύτερη Ρόμα (84 έναντι 75) με ένα παιχνίδι περισσότερο, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του ιταλικού πρωταθλήματος, ενώ η Αταλάντα «έπιασε» την Λάτσιο στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 64 πόντους, και βρίσκεται κοντά στην ευρωπαϊκή της έξοδο..