Έλειψε το κάτι παραπάνω

ΜΠΑΣΚΕΤ
ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έχασαν στις λεπτομέρειες στην πρεμιέρα του FIBA EUROPE CUP

ΑΕΚ και ΑΠΟΕΛ έκαναν ποδαρικό με το αριστερό στην πρεμιέρα του FIBA Europe Cup. Η ομάδα της Λάρνακας έχασε στο «Κίτιον» από την Γκάζιαντεπ στην παράταση με 93-86

και ο ΑΠΟΕΛ από την Παρντούπιτσε στην Τσεχία με 80-75.

Το παιχνίδι στη Λάρνακα ήταν κυρίως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα στον αγώνα. Πολύ καλή ήταν η εικόνα της ΑΕΚ σε αρκετά σημεία της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη.

Μοιρασμένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν την περίοδο ευρισκόμενοι μπροστά στο σκορ με 19-16. Σαφώς βελτιωμένη η εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το συγκρότημα του Λίνου Γαβριήλ έδειξε πως ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στον αγώνα, καταφέρνοντας να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 23-22, έπειτα από ένα δικό της σερί πέντε πόντων. Με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι «κιτρινοπράσινοι» παρέμειναν μπροστά στο σκορ με 34-32.

Δυνατά μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με ένα σερί επτά πόντων πήραν προβάδισμα με 39-34, όμως το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ με 54-50. Στην 4η περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο, με την Γκάζιαντεπ να προηγείται με 70-66. Η ΑΕΚ πάλεψε και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι με δίποντα από τους Γκούτγουιν και Τομάς, 42'' και 17'' πριν από το τέλος, με τον αγώνα να οδηγείται σε παράταση.

Στην παράταση η Γκάζιαντεπ προηγήθηκε με 81-72. Η ομάδα της Λάρνακας πάλεψε το παιχνίδι μέχρι το τέλος, όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, με τελικό σκορ 93-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 34-32, 54-50, 70-70, 86-93 (παράταση)

Πετρολίνα ΑΕΚ (Λίνος Γαβριήλ)
Τομάς 16 (2), Τόμπσον 13, Παλάλας 1, Γκούτγουιν 23, Μπιγκς, Μπρέζετς 8, Σιζόπουλος 2, Πέτροβιτς 8 (2), Τρισόκκας 2, Χάρρις 9, Παντελή 4.
Γκάζιαντεπ (Στέφανος Δέδας)
Ράουτινς 8 (2), Όζκανλι, Έρολ 1, Οζκάν 2, Ντένμον 35 (5), Ρούζιτς 2, Μπάλαζιτς 19 (3), Τσέρι 19 (2), Έριουζ.

Το πάλεψε, αλλά…
Ο ΑΠΟΕΛ, παρά την καλή εμφάνιση, δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από την Τσεχία. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη σε μεγάλα διαστήματα του αγώνα απέναντι στην Παρντουπίτσε, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος πήραν τη νίκη με 80-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 35-40, 52-54, 80-75