Έκαμψε την αντίσταση της Ένωσης ο ΑΠΟΕΛ

Παρά την πολύ καλή παρουσία που είχε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου σε μεγάλο διάστημα του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος επικράτησε με 71-53, σε παιχνίδι που έγινε για την Γ' Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας "Τάσος Μητσόπουλος".

Η πρώτη ομάδα από τις δύο που θα πετύχει δύο νίκες θα προκριθεί στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος. Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη

Πέμπτη 31 Μαρτίου στις 16:00 στο "Κίτιον" στην Λάρνακα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Καλίστους Εζιουκβού με 16 πόντους (8 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Δυνατά ξεκίνησε στο παιχνίδι η Ένωση που πήρε προβάδισμα με 4-0, έπειτα από τέσσερις πόντους του Μακλέιν στο πρώτο λεπτό. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε ενάμιση λεπτό αργότερα, όταν το σκορ έφθασε στο 6-6. Έπειτα είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ, το οποίο έφθασε στο 10-10 (στο έκτο λεπτό) ενώ δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου η Ένωση ήταν μπροστά στο σκορ με 15-14. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους μέχρι το τέλος το δεκαλέπτου (Ντιμπουά για ΑΠΟΕΛ και Μακλέιν για ΕΝΠ) με το σκορ να οδηγείται στο 17-16 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με δίποντο του Εζιουκβού, παίρνοντας προβάδισμα με 18-17. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους από τον Χοτ, πήραν αυτοί κεφάλι στο σκορ με 23-18, στο 13:00 του αγώνα. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Ένωση κατάφερε να φέρει την διαφορά στο σκορ στους έξι πόντους (26-20), ενώ οι "γαλαζοκίτρινοι" σημείωσαν άλλους πέντε πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, καταφέρνοντας να μειώσουν την διαφορά στον πόντο (26-25).

Πολύ δυνατά μπήκε στην επανάληψη ο ΑΠΟΕΛ όπου μετά από ενάμιση λεπτό στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν εννέα πόντους (τρεις ο Εζιουκβού, από ένα τρίποντο οι Ντιμπουά και Σιζόπουλος) και πήραν προβάδισμα με 34-26. Η Ένωση όμως δεν τα έβαλε κάτω, και με οκτώ πόντους (δύο ο Χάσκισον, πέντε ο Άντερσον) έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (34-34) στο 23:25. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην συνέχεια, με το σκορ να φθάνει στο 38-37 υπέρ της Ένωσης στο 25:05. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλους επτά πόντους, παίρνοντας προβάδισμα με 44-38. Η Ένωση κατάφερε να μειώσει σε 46-43, μισό λεπτό πριν το τέλος, με τον Χιθ να πετυχαίνει δύο ακόμα πόντους και να φέρνει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ στους πέντε (48-43).

Οι γηπεδούχοι έφεραν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο 32:35 του αγώνα, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα σε ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει και σημείωσε πέντε πόντους με τον Χοτ, μειώνοντας σε 54-48. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ανώτεροι στην συνέχεια και σημειώνοντας δεκατρείς πόντους πήραν προβάδισμα με 67-48. Με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 71-53.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 25-26, 48-43, 71-53