Δύο στα δύο με Ουζουνίδη ο ΠΑΟ

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Οι «πράσινοι» κέρδισαν τον Ατρόμητο, ο ΠΑΟΚ γύρισε στις νίκες
Τη δεύτερη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα (πρώτη εκτός έδρας μετά από αυτή της πρεμιέρας με τον Λεβαδειακό) από τότε που ανέλαβε ο Μαρίνος Ουζουνίδης πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Με το γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 45΄ οι «πράσινοι» επικράτησαν 1-0 του Ατρόμητου στο άδειο λόγω τιμωρίας δημοτικό γήπεδο Περιστερίου,

για την 14η αγωνιστική της Super League.

Πέρα για πέρα δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα. Οι «πράσινοι» κατάφεραν στο καλό τους πρώτο 45λεπτο να βρουν δίχτυα με τον Σουηδό στράικερ και στο δεύτερο μέρος με σωστή διαχείριση δεν απειλήθηκαν από τους «κυανόλευκους», που γνώρισαν την πρώτη ήττα τους μετά από 3 αγωνιστικές.

* Ο ΠΑΟΚ ξέσπασε πάνω στον Πλατανιά στην Τούμπα και έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών. Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Μάτος (61΄, 81΄) έφτασαν άνετα στο 3-0, για την 14η αγωνιστική της Super League. Ο Μπανανά με αυτογκόλ στο 87΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πανιώνιος επικράτησε 1-0 της Κέρκυρας στη Νέα Σμύρνη και ανέβηκε στην 4η θέση της κατάταξης με 18 βαθμούς.

*Άνετη νίκη με 2-0 σημείωσε ο Παναιτωλικός στο Αγρίνιο επί του Ηρακλή. Ο Παναιτωλικός πέτυχε έτσι την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ηρακλής παρέμεινε ουραγός αφού υπέστη την 7η φετινή ήττα του.

* Πάρντο και Ρέτσος βρίσκονται ανάμεσα στους κληθέντες του Πάουλο Μπέντο, για τη σημερινή αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες». Κανονικά γυμνάστηκε ο Καπίνο, όμως δεν είναι ακόμη στο 100% της ετοιμότητάς του, ξεπέρασε το πρόβλημα στον τετρακέφαλο, ο Πάρντο.