Χαλάρωσε στο τέλος και παρολίγο να την πατήσει

Η Λετονία επικράτησε με 97-92 της Μεγάλης Βρετανίας στην Κωνσταντινούπολη, σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του 4ου ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2017. Πρώτος σκόρερ των Λετονών ήταν για ακόμα ένα αγώνα ο Κρίσταπς Πορζίνγκις, που πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, με άξιο συμπαραστατη τον Ντάβις Μπέρτανς, που πέτυχε 22 πόντους με 7/8 τρίποντα. Πολύ καλό παιχνίδι και για τον παίκτη του Ολυμπιακού, Γιάνις Στρέλνιεκς, που

"άγγιξε" το νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 9 ασίστ. Από τους Βρετανούς ξεχώρισε ο Ολασένι που έκανε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Η Λετονία είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα, τελειώνοντας το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων (50-40). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μπάγκατσκις "πάτησε γκάζι" και πήρε "αέρα" 26 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, η χαλάρωση της Λετονίας λίγο έλειψε να της κοστίσει ακριβά, αφού οι Βρετανοί, με αντεπίθεση διαρκείας, κατάφεραν να μειώσουν στους 6 πόντους (94-88), 33΄΄ πριν τη λήξη. Οι Λετονοί όμως διατήρησαν τη διαφορά τους και με το τελικό 97-92 πήραν τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο.

Tα δεκάλεπτα: 25-20, 50-40, 84-58, 97-92