Αυλαία με ήττα

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκας αφού έχασε από την Μπαρτσελόνα στο ΟΑΚΑ με 80-67. Περιπέτεια στο ημίχρονο με τηλεφώνημα για βόμβα (που αποδείχθηκε φάρσα) και την προσωρινή εκκένωση του γηπέδου.Η εξέλιξηΗ απουσία του Διαμαντίδη (κατά κύριο λόγο) αλλά και αυτή του Μποχωρίδη φάνηκαν ιδιαίτερα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Μετά το 6-4, ο πρωταθλητής Ελλάδας δεν είχε καλή οργάνωση στο παιχνίδι του, έλειψαν επίσης οι αποστάσεις στην επίθεση και η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 0-13 για το το 6-17. Ο Ιβάνοβιτς δοκίμασε και τη λύση του Νέλσον (που έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό), όμως από τη στιγμή που η Μπαρτσελόνα βρήκε ρυθμό από το εξαιρετικό παιχνίδι του Χουέρτας δεν σταματούσε να σκοράρει (15-26, 18-32, 23-40).Μετά την αναστάτωση με την εκκένωση του γηπέδου και την πολύ μεγάλη διακοπή του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να παλέψει και να πουλήσει ακριβά το τομάρι του. Πιέζοντας στην άμυνα και βρίσκοντας λύση στην επίθεση από τους Σλότερ και Φώτση, η ομάδα του Ιβάνοβιτς έφτασε μέχρι το -6 (47-53) αλλά κάπου εκεί έμεινε από δυνάμεις. Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε γρήγορα αφού ήταν πιο φρέσκια και ανέβασε εκ νέου τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (47-63) για να εξασφαλίσει τη νίκη.