ΑΠΟΛΛΩΝ Ξέσπασμα και άνοιγμα της ψαλίδας!

Πέντε γκολ με πέντε διαφορετικούς σκόρερ, πρώτη νίκη μέσα στο 2015 και +3 για τους «κυανόλευκους»ΑΠΟΛΛΩΝ 54’ (πεν.) Σανγκόι, 41’ Αντράντε, 52’ Γκιέ, 62’ Μερκής, 87’ ΤουράμΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ 0Ξέσπασε ο Απόλλωνας πάνω στη Νέα Σαλαμίνα, ξέσπασε και ο κόσμος σε πανηγυρισμούς.Τέσσερα παιχνίδια περίμεναν οι φίλοι του Απόλλωνα για να δουν την ομάδα τους να κερδίζει μέσα στο 2015 και δικαιολογημένα χάρηκαν

με την ψυχή τους τη χθεσινή μεγαλειώδη εμφάνιση και νίκη επί των «ερυθρολεύκων», αφού συνοδεύτηκε και με το άνοιγμα της ψαλίδας από τον ΑΠΟΕΛ (1-1 με Οθέλλο) στους τρεις βαθμούς.Οι ποδοσφαιριστές του Ιοάν Αντόνε άνοιξαν τον χορό των γκολ μόλις στο 4’ με τον Γκαστόν Σανγκόι, για να ακολουθήσουν ακόμα τέσσερα με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες μέχρι το τέλος του αγώνα! Με το χθεσινό 5-0 ο Απόλλωνας πήρε κατά κάποιο τρόπο και εκδίκηση για τη βαριά ήττα του πρώτου γύρου (4-0) στο «Αμμόχωστος».Απογοητευτική εμφάνιση από τη Νέα Σαλαμίνα και μοιραία δέχτηκε τη μεγαλύτερη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι», πάντως, είχαν έντονα παράπονα για τη διαιτησία του Δημήτρη Μασιά, φωνάζοντας για το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι και για φάουλ που έκανε ο Γκιέ στη φάση του 2-0.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ο Ιοάν Αντόνε και οι φίλοι του Απόλλωνα, αφού πριν συμπληρωθούν δυο λεπτά στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, σε σύγκρουση του Γκράιμς με τον Γκιέ. Η φάση πάντως ήταν πολύ δύσκολη, με τις πολλές επαναληπτικές προβολές να μη δείχνουν παράβαση στον επιθετικό του Απόλλωνα. Την εκτέλεση ανέλαβε δυο λεπτά αργότερα ο Γκαστόν Σανγκόι, νικώντας τον Στράους από τα 11 βήματα για το 1-0.Το γρήγορο γκολ έδιωξε το άγχος και έδωσες φτερά στα πόδια των «κυανολεύκων», οι οποίοι στα επόμενα λεπτά δημιούργησαν άλλες δύο καλές ευκαιρίες για το 2-0, πρώτα με κεφαλιά του Σανγκόι και ακολούθως σε πλασέ του Γκιέ.Ισορρόπησε η ΣαλαμίναΜετά τα πρώτα 15 λεπτά η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι, κράτησε περισσότερο μπάλα και άρχισε να βγαίνει μπροστά. Στο 28’ δημιούργησε την πρώτη της σημαντική ευκαιρία για γκολ, με τον Βιλέλα να κάνει εξαιρετική κίνηση και σέντρα και τον Εζέ να μην προλαβαίνει από πολύ κοντά να την βρει όπως ήθελε, ενώ ένα λεπτό αργότερα απείλησε με μακρινό σουτ του Βιλέλα που έφυγε άουτ.Στο 32’ ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Παπουλή στην περιοχή. Αν και το πλάνο ήταν μακρινό, φάνηκε να υπάρχει παράβαση, σε μια φάση που… μύριζε περισσότερο πέναλτι από αυτό που δόθηκε στο 2’.Αντράντε σε ρόλο φορ!Μετά από ένα 10λεπτο χωρίς φάσεις μπροστά από τις εστίες, στο 41΄ έγινε το 2-0, με τον Ζοάο Πάουλο Αντράντε να κάνει κίνηση φορ, να φεύγει μόνος στην πλάτη της άμυνας των «ερυθρολεύκων» και με ψύχραιμο πλασέ να νικά τον Στράους. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν και για το δεύτερο γκολ, αφού ο Γκιέ (που ήταν και σε θέση οφσάιντ) έκανε «φράγμα» σε αμυντικό, ο οποίος έτρεχε για να μαρκάρει τον Πορτογάλο αμυντικό.Ασταμάτητος ο ΓκιέΔυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Ήταν η ομάδα που είχε περισσότερη διάθεση να επιτεθεί, έφτανε με μεγαλύτερες αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και στο 52΄ έφτασε και σε τρίτο γκολ. Αυτήν τη φορά ήταν ο Γκιέ που βρήκε δίχτυα, τελειώνοντας ιδανικά με κεφαλιά την ενέργεια του Παπουλή. Αυτό ήταν το 5ο γκολ στο πρωτάθλημα για τον φορμαρισμένο Ιβοριανό επιθετικό, ο οποίος σκόραρε για 4ο σερί παιχνίδι.Κρύφτηκε η μπάλαΟι επιθέσεις του Απόλλωνα συνέχισαν να γίνονται κατά κύματα και με τη φόρα που πήραν οι παίκτες του φαινόταν ότι ήταν θέμα χρόνου να έρθει και το επόμενο γκολ. Το 4-0 ήρθε τελικά στο 62΄ και ήταν προϊόν «κομπίνας» σε φάουλ και εξαιρετικού συνδυασμού. Ο Ρόσα έδωσε για τον Σανγκόι, ο τελευταίος βρήκε τον Παπουλή στην πλάτη της άμυνας, με την πρώτη ο Ελλαδίτης βρήκε παράλληλα τον Μερκή, με τον αρχηγό να τελειώνει με κοντινό πλασέ το… κρύψιμο της μπάλας.Ο Τουράμ το… κερασάκιΟ χορός των γκολ συνεχίστηκε και έκλεισε στο 87’, με τον Τουράμ να γίνεται ο πέμπτος διαφορετικός σκόρερ για την ομάδα της Λεμεσού. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Αφρικανός επιθετικός έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον Στράους και με υποδειγματικό πλασέ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.Αυτή ήταν φυσικά η μεγαλύτερη νίκη για τον Απόλλωνα στο φετινό πρωτάθλημα, όπως και στον αντίποδα η πιο βαριά ήττα για την ομάδα της Αμμοχώστου.Διαιτητές: Δ. Μασιάς (Ι. Λαζάρου - Αγ. Κυριάκου)Απόλλων: Βάλε, Μούλντερ, Ρομπέρ, Αντράντε, Μερκής, Μεριέμ (54' Στογιάνοβιτς), Χαμντανί, Ρόσα, Παπουλής (76' Τουράμ), Σανγκόι, Γκιέ (67' Κυριάκου).Νέα Σαλαμίνα: Στράους, Γκράιμς, Μιντίκκης, Μοντέιρο, Λεάντρο, Μπαμπά, Λαμπρόπουλος (46' Τσιγκουίνι), Αουρέλιο (70' Λοϊζίδης), Εζέ, Βιλέλα, Ενρίκε (56' Kυριάκου).

Αντόνε: «Το καλύτερο από τότε που ήρθα…»Απόλυτα ικανοποιημένος ήταν ο τεχνικός του Απόλλωνα, Ιοάν Αντόνε, για τη νίκη και την εμφάνιση της ομάδας του. «Ήταν το καλύτερο παιχνίδι από τότε που ήρθα στην ομάδα», τόνισε χαρακτηριστικά Ρουμάνος προπονητής. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Ήταν το καλύτερο παιχνίδι από τότε που ήρθα στην ομάδα. Ήμασταν επιβλητικοί. Ειδικά όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από τους παίκτες μου, αφού εφάρμοσαν απόλυτα αυτά που δουλεύουμε στην προπόνηση. Αυτή η νίκη θα βοηθήσει την ομάδα όσον αφορά τον τομέα της αυτοπεποίθησης. Θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο και να διορθώσουμε κάποια πράγματα. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και βοήθησε την ομάδα. Πλέον σκεφτόμαστε το παιχνίδι κυπέλλου με τον Οθέλλο την Τετάρτη και θα κάνουμε τα πάντα για την πρόκριση».Ο Ρουμάνος τεχνικός ρωτήθηκε για τα μετεγγραφικά και είπε ότι ακόμα δεν υπάρχει κάτι για τη θέση του δεξιού μπακ.Αιχμές από ΠαναγιώτουΑπό την πλευρά του ο τεχνικός της Νέας Σαλαμίνας, Νίκος Παναγιώτου, δεν είχε διάθεση να πει πολλά για το παιχνίδι. Αφού έδωσε συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του, άφησε υπονοούμενα για τη διαιτησία του αγώνα. Αναλυτικά η σύντομη δήλωση του Κύπριου τεχνικού: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη νίκη του. Θέλω να ζητήσω ένα μεγάλο συγγνώμη από τον κόσμο της Νέας Σαλαμίνας. Κάποιοι άλλοι μπορούν να πουν περισσότερα για το παιχνίδι».