Απόλλων: Νίκη επί της ΕΝΠ και 4η θέση

Χρειάστηκε την παράταση για να καταβάλει την Ένωση στη Λεμεσό με 94-88 και να παραμείνει 4ος

Πολύ δύσκολες εξετάσεις και στον Απόλλωνα έβαλε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 17ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα. Οι «κυανόλευκοι» χρειάστηκαν την πεντάλεπτη παράταση για να κάμψουν την αντίσταση των «βυσσινί» με 94-88 (κανονική διάρκεια 81-81) και να διατηρήσουν την πολύ σημαντική 4η θέση που οδηγεί στα πλέι-οφ. Η Ένωση πάλεψε στα ίσα το παιχνίδι και

είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του, όμως το πάθος του Τζάστιν Γκρέι και η καταπληκτική του παρουσία ήταν καταλυτική, ώστε ο Απόλλωνας να γυρίσει και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Ο Γκρέι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα, με τον Κάστροπιλ να κάνει τη ζημιά στα σημαντικά σημεία, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 24 πόντους και 15 ριμπάουντ. Σημειώνουμε ότι ο Απόλλων αγωνίστηκε χωρίς τους Μέισον και Ρόμπινσον. Από την άλλη η Ένωση, που εκτός του αποχωρήσαντα Αλεξάντερ, είχε εκτός και τον τραυματία Ζάκη Παπαδόπουλο, έκανε ένα από τα καλύτερα επιθετικά παιχνίδια της και μάλιστα ξέφυγε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά (24-38), έχοντας σε καταπληκτική βραδιά τον Τράβις Κον, ο οποίος για ένα ριμπάουντ δεν έφτασε σε ένα εντυπωσιακό τρίπολ-ντάμπολ. Ο πλέι-μέικερ των «βυσσινί» ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 10 ασίστ και 9 ριμπάουντ, με τον Τραΐκοφ να πετυχαίνει 26 πόντους, έχοντας 5/5 τρίποντα έως το 40΄! Ντάμπολ-ντάμπολ κατέγραψε και ο Παναγιώτης Τρισόκκας με 10 πόντους και 14 ριμπάουντ.Οι δύο ομάδες μπήκαν με καλή ευστοχία στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να έχουν αρκετά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας εναλλασσόμενο προβάδισμα. Κι αυτό μέχρι το 7΄, καθώς στη συνέχεια η Ένωση κατάφερε να τρέξει σερί 0-13 και να προηγηθεί με 20-30, 18 δεύτερα πριν από την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Ο Τράβις Κον παρέμεινε «ζεστός» και στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας μέχρι το 22΄29΄΄ στους 15 πόντους, δίνοντας προβάδισμα στην Ένωση με 24-38. Ο Απόλλωνας δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση, με τους μόνους που απειλούσαν ουσιαστικά το αντίπαλο καλάθι να είναι οι Γκρέι και Μπλάκμον, όμως με τη βελτιωμένη άμυνά του (πίεση στο μισό γήπεδο) οδήγησε την Ένωση σε λάθη και μείωσε στο 16΄ σε 38-45 και στη λήξη του ημιχρόνου σε 44-49, αξιοποιώντας περισσότερο τον Κάστροπιλ.Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια ο Τζάστιν Γκρέι έκανε τα πάντα και σε άμυνα (κλεψίματα, ριμπάουντ) και σε επίθεση (συνεχόμενα καλάθια) και με τον 22ο πόντο του ξαναέβαλε μπροστά τον Απόλλωνα με 57-55 στο 25΄02΄΄. Ωστόσο, η Ένωση ξαναβρήκε τις λύσεις (τρέξιμο κα ευστοχία) και κατάφερε να προσπεράσει εκ νέου με 58-60, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο ισόπαλο 65-65. Η τελευταία περίοδος συνέχισε να είναι συναρπαστική, με τους «βυσσινί» να διατηρούν ελαφρύ προβάδισμα και τον Απόλλωνα να αντιδρά και να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό σε 81-81. Οι δύο ομάδες σπατάλησαν τις τελευταίες επιθέσεις τους, με την Ένωση να διαμαρτύρεται για φάουλ στο τελευταίο μπάσιμο του Κον και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην πεντάλεπτη παράταση.Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν να έχουν περισσότερες αντοχές στο έξτρα πεντάλεπτο και αξιοποιώντας τον Κάστροπιλ κάτω από τα καλάθια ξέφυγαν με 6 πόντους διαφορά (89-83) στο 43΄29΄΄, για να φτάσουν στη νίκη με 94-88, που τους κράτησε στην 4η θέση της βαθμολογίας χωρίς συγκάτοικο. Σημειώνουμε πως το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν το πρώτο στη φετινή χρονιά που κρίθηκε στην παράταση.Δεκάλεπτα: 22-30, 44-49, 65-65, 81-81, 94-88.ΑΠΟΛΛΩΝ (Δημήτρης Γρίβας)(24/31β., 23/42δ., 8/31τρ., 26-14ρ., 13ασ., 12κλ., 4κ., 9λ.): Τομπάζου 5, Μάρκου, Μπλάκμον 20 (4), Γκρέι 27 (3), Στυλιανού 2, ΜακΛέιν 16, Βιράρτη, Κάστροπιλ 24 (15ρ.).ΕΝΩΣΗ Ν.Π. (Παναγιώτης Γιανναράς)(14/17β., 22/47δ., 10/26τρ., 31-14ρ., 19ασ., 5κλ., 2κ., 18λ.): Θωμά 8 (1), Κον 21 (2), Σιόκουρος, Τραΐκοφ 26 (5), Κουμή 2, Τρισόκκας 10 (14ρ.), Στάρινγκ 16 (1), Σάμπια 5 (1), Στρατή.