"Κόκκινο" το ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Λίβερπουλ άφησε πίσω της άμεσα τον αποκλεισμό στα πέναλτι από την Μπεσίκτας μεσοβδόδαδα για το Europa League και με τη νίκη 2-1 επί της Μάντσεστερ Σίτι στο «Άνφιλντ» στο μεγάλο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Premier League συνεχίζει να διεκδικεί με αξιώσεις μία θέση στην 4αδα.Οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με το καταπληκτικό γκολ

του Χέντερσον με βολίδα αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Χαρτ που στάθηκε αδύνατο να αντιδράσει.Τρία λεπτά αργότερα οι περυσινοί πρωταθλητές έφθασαν μία ανάσα από την ισοφάριση αλλά στάθηκαν άτυχοι καθώς το σουτ του Αγκουέρο μετά την πάσα του Σίλβα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι .Όμως στο 25’ έγινε το 1-1 από τον Τζέκο με σουτ μετά από ωραία κάθετη του Αγκουέρο. Δέκα λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Μάρκοβιτς ήταν ελάχιστα άστοχος με σουτ από καλή θέση.Νωρίς στο β’ μέρος ο Λαλάνα είδε τον διαιτητή να ακυρώνει όπως και στο πρώτο γκολ που πέτυχε για λογαριασμό των γηπεδούχων που είχαν την υπεροχή στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα. Το 2-1 έγινε τελικά στο 75’ με ένα υπέροχο γκολ από τον Κουτίνιο που επίσης με βολίδα από πολύ μακριά νίκησε τον γκολκίπερ των «πολιτών».

Η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι απείλησε στο 90’ αλλά ο Σίλβα από καλή θέση απέτυχε να βρει στόχο με σουτ για να πάρει τη σπουδαία νίκη η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς η οποία εξακολουθεί να είναι γερά μέσα στο παιχνίδι για μία θέση στην 4αδα ενώ αντίθετα η Σίτι έχασε ευκαιρία να πλησιάσει ακόμα περισσότερο την πρωτοπόρο Τσέλσι.Λίβερπουλ: Μινιολέ, Τσαν, Σκρτελ, Λόβρεν, Χέντερσον, Άλεν, Μορένο (82’Τουρέ), Μάρκοβιτς (76’Στάριτζ), Λαλάνα, Κουτίνιο, ΣτέρλινγκΜάντσεστερ Σίτι: Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Μανγκαλά, Κομπανί, Κολάροφ, Φερναντίνιο (78’ Μπονί), Γιάγια Τουρέ, Σίλβα, Νασρί (82’Λάμπαρντ), Τζέκο (58’ Μίλνερ), Αγκουέρο