"Γαλαζοκίτρινο" το ντέρμπι "αιωνίων"

Επικράτησε της «Καπάτσος» Ομόνοιας με 74-87 στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία»------------------------------------------------------------------------------------------------Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας, ο ΑΠΟΕΛ, καταβάλλοντας το απόγευμα της Πέμπτης (12/3/15) στο «Τάσσος Παπαδόπουλος - Ελευθερία» την Ομόνοια με 74-87. Το παιχνίδι δεν είχε ουσιαστικό ενδιαφέρον, με τους «γαλαζοκίτρινους» να θέλουν να δώσουν χρόνο

συμμετοχής και να δοκιμάσουν κάποια συστήματα με τον νεοφερμένο Τόνι Γουντς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, έχοντας 10/11 σουτ! Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους ολοκλήρωσαν τη φετινή αγωνιστική τους παρουσία και επικεντρώνονται άμεσα στην προετοιμασία για τη νέα χρονιά, αφού οι νεαροί θα συνεχίσουν τις προπονήσεις έως το καλοκαίρι. Σε ό,τι αφορά το παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ είχε συνεχώς το προβάδισμα και έφτασε σχετικά εύκολα στην 18η νίκη του, περιμένοντας τα πλέι-οφ με την ΕΘΑ.Αρκετά ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο ΑΠΟΕΛ δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι του, παρά το ότι είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Το 0-5 έγινε γρήγορα 9-9, με τους «πράσινους» να προσπερνούν για πρώτη φορά στο 9΄30΄΄ με 21-20 και τον Ρόμπερσον να κλείνει το πρώτο τέταρτο με τρίποντο (21-23). Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν πιο αποφασιστικοί στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας σερί 0-14, που τους έφερε να προηγούνται με 21-34 στο 13΄33΄΄. Η ευστοχία του ΑΠΟΕΛ έξω από τα 6,75μ. (9/13τρ. στο πρώτο μισό) και η υπεροπλία του στα ριμπάουντ (13-27), τον έφεραν να ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι τους 17 πόντους (29-46), όση ήταν και στη λήξη του ημιχρόνου (31-48).Νωχελικά επέστρεψαν από τα αποδυτήρια οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ, σε αντίθεση με αυτούς της «Καπάτσος» Ομόνοιας, οι οποίοι ζεστοί και εύστοχοι έξω από τα 6,75μ., κάτι που τους βοήθησε ώστε να ρίξουν νωρίς τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (41-50, 22΄45΄΄). Το άμεσο τάιμ-άουτ έφερε αλλαγές στη συμπεριφορά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι ανέβασαν τη διαφορά στους 16 πόντους (43-59, 25΄13΄΄), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 50-65. Στην τελευταία περίοδο επαναλήφθηκε περίπου το ίδιο σκηνικό, με τους «πράσινους» να μειώνουν σε 59-68 στο 33΄40΄΄, τους «γαλαζοκίτρινους» να ξεφεύγουν με 19 πόντους (65-84) και το σκορ να κλείνει στο 74-87.Δεκάλεπτα: 21-23, 31-48, 50-65, 74-87.«ΚΑΠΑΤΣΟΣ» ΟΜΟΝΟΙΑ (Γιώργος Φιλκίνης)(10/17β., 20/46δ., 8/23τρ., 19-12ρ., 15ασ., 8κλ., 2κ., 9λ.): Γουίλιαμς 9 (2), Γουίλκερσον 17 (3), Παπακώστας 4, Κατσούρης 4, Μπρούερ 10 (2), Μπρίτον 15 (1), Γκριγκόρεφ 15.ΑΠΟΕΛ (7/13β., 22/41δ., 12/24τρ., 33-14ρ., 23ασ., 4κλ., 3κ., 18λ.): Καραγιάννης, Ρόμπερσον 9 (2), Έβανς 10 (1), Νεοφύτου 6 (2), Γουντς 20 (12ρ.), Σιζόπουλος 3 (1), Κούννας 15 (3), Τατ 2, Τσουπ 9, Λάμπρου, Ζαβός, Κακιούζης 13 (3).