Ακόμα σερβίρει άσους ο Κάρλοβιτς!

Ο αειθαλής Ίβο Κάρλοβιτς σημείωσε 75 άσους στην επική αναμέτρηση με τον Οράσιο Σεμπάγιος, που κράτησε 5 ώρες και 15 λεπτά!

Ο 37χρονος Κροάτης, Νο.21 στον κόσμο, έχανε με 2-0 σετ, όμως κατάφερε να γυρίσει το ματς με τον Αργεντινό και να πάρει τη νίκη με 6-7(6), 3-6, 7-5, 6-2, 22-20! Στον επόμενο γύρο θα παίξει με τον Αυστραλό Άντριου Γουίτινγκτον.

Οι 75 άσοι του συνιστούν ρεκόρ Australian Open, ενώ είναι και η τέταρτη καλύτερη επίδοση στην Open Era! Την πρωτιά έχει ο Τζον Ίσνερ με 113 στο αξέχαστο παιχνίδι του με τον Νικολά Μαού στο Wimbledon 2010, ενώ ο Γάλλος είναι δεύτερος με 103. Λογικό, αφού το συγκεκριμένο ματς έληξε με σκορ 70-68 στο πέμπτο.σετ!

Ο Ίβο έχει και το τρίτο καλύτερο ρεκόρ με 78 άσους στον ημιτελικό του Davis Cup κόντρα στο Davis Cup το 2009