ΑΕΛ: Όταν έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της…

Η ΑΕΛ με δεύτερη ισοπαλία με αντίπαλο την ΑΕΚ πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό και πλέον τις 20 Μαΐου θα παλέψει κόντρα στον ΑΠΟΕΛ για το μεγάλο τρόπαιο του κυπέλλου.

Αρχικά η ΑΕΛ δεν μπήκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, δεν έλεγξε τον ρυθμό του

παιχνιδιού με αποτέλεσμα στο πρώτο μισάωρο να βρεθεί να κυνηγά το σκορ καθώς η ΑΕΚ έκανε το 1-0. Ευτυχώς για την ΑΕΛ 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Μπεμπέ πήρε την κόντρα από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και ο Σαρντινέρο βρέθηκε στην πορεία της και πέτυχε ένα… «τυχερό γκολ».
Από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, πρόσεξε περισσότερο την αμυντική της λειτουργία, έκλεισε τους χώρους και βραχυκύκλωσε την επιθετική ανάπτυξη της ΑΕΚ. Όταν η ΑΕΛ έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, πλέον ήταν πιο εύκολο το έργο των ποδοσφαιριστών που δεν απειλήθηκαν όπως το πρώτο ημίχρονο από τον αντίπαλο. Ο Χριστάκης Χριστοφόρου με σωστή τακτική κατά την διάρκεια του αγώνα οδήγησε την ομάδα του στην πρόκριση, εκεί που περιμένει ο ΑΠΟΕΛ.