Serie A: Ο Μανωλάς το ντέρμπι των Ελλήνων

Με θρίαμβο στο τέλος άρχισε τη σεζόν της η Ρόμα, στο... ελληνικό ντέρμπι με την Ουντινέζε.

Είκοσι λεπτά στο τέλος του αγώνα ήταν αρκετά ώστε η Ρόμα να φτάσει σε μία σπουδαία, όσο και ευρεία νίκη (4-0) επί της Ουντινέζε, στον αγώνα που άνοιξε την "αυλαία" για τη Serie A της φετινής σεζόν, ή αλλιώς την 25η αγωνιστική περίοδο του Φραντσέσκο Τότι. Ο αρχηγός των "τζιαλορόσι" ήταν στον πάγκο, όπως και ο Ντανιέλε ντε Ρόσι, ενώ ο Αλεσάντρο Φλορέντζι ήταν εκτός αποστολής κι έτσι το περιβραχιόνιο πήρε ο Κέβιν Στρούτμαν,

ο οποίος ήταν βασικός αφήνοντας πίσω ακόμα έναν σοβαρό τραυματισμό.

Οι δύο ομάδες είχαν από δύο Έλληνες, κάθε μία με έναν βασικό και έναν εκτός αποστολής. Ο Κώστας Μανωλάς άρχισε τον αγώνα, με νέο παρτενέρ τον Τόμας Βερμάλεν, ενώ αντικαταστάθηκε στο 80' για τον Φεντερίκο Φάσιο που επίσης έκανε ντεμπούτο με τη νέα ομάδα του. Ο Βασίλης Τοροσίδης δεν ήταν στον πάγκο, όπως και ο Παναγιώτης Κονέ στον αντίποδα. Αντιθέτως, ο Ορέστης Καρνέζης δεν κατάφερε να αποσοβήσει κάποιο από τα δύο πέναλτι του Ντιέγκο Περότι στο 2ο μέρος που έδωσαν προβάδισμα στους γηπεδούχους ή τα γκολ των Έντιν Τζέκο και Μοχάμεντ Σαλάχ που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Ρόμα (4-3-3): Στσέσνι, Πέρες, Μανωλάς (80' Φάσιο), Βερμάλεν, Έμερσον (76' Ζεζούς), Παρέδες, Ναϊνγκολάν, Στρούτμαν, Σαλάχ, Τζέκο, Ελ Σαραουί (57' Περότι)

Ουντινέζε (3-5-1-1): Καρνέζης, Ερτό (52' Άντζελα), Ντανίλο, Σαμίρ, Γουιντμέρ, Μπαντού, Χάλφρεντσον, Φοφανά (79' Λόντι), Αντνάν, Ντε Πάουλ (68' Πενιαράντα), Σαπάτα