Primera Division: Σε κέφια Ρονάλντο και Ρεάλ Μαδρίτης

Δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο οδήγησαν τη Ρεάλ Μαδρίτης σε άνετη επικράτηση επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε την... αρχή και το τέλος και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 4-2 της Αθλέτικ Μπιλμπάο, αποδίδοντας καλό ποδόσφαιρο ανά διαστήματα και ικανοποιώντας για πρώτη φορά μετά από καιρό το κοινό στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου". Ο Πορτογάλος επιθετικός σημείωσε το 17ο τέρμα του στη σεζόν μόλις στο 3', μετά από πανέμορφη προσπάθεια, ωστόσο

ένα λάθος του Ραφαέλ Βαράν έδωσε την ευκαιρία στον Χαβιέρ Εράσο να ισοφαρίσει στο 10'. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, πολιορκούσαν διαρκώς την εστία του Γκόρκα Ιραϊθόθ και στο 37' ο δραστήριος Χάμες Ροντρίγκες έδωσε νέο προβάδισμα στη Ρεάλ. Πριν το τέλος του 1ου μέρους, ο Τόνι Κρόος από κοντά έγραψε το 3-1.

Οι Βάσκοι είχαν αποθαρρυνθεί και στα πρώτα λεπτά του 2ου μέρους υπήρχε μόνο Ρεάλ. Ο Ιραϊθόθ κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και όταν χρειάστηκε σε ένα 10λεπτο πίεσης, το ίδιο έπραξε και ο Κέιλορ Νάβας. Οι "μερένγκες" ανέκτησαν τα ηνία στο τελευταίο διάστημα της συνάντησης και ο Ρονάλντο σκόραρε ξανά αφήνοντας κάτω τον προσωπικό αντίπαλο στο 87', "κλειδώνοντας" τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν να μειώσουν με τον Γκόρκα Ελουστόνδο στο τέλος.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο (68' Νάτσο), Βαράν, Ράμος, Καρβαχάλ, Μόντριτς, Κρόος, Κόβατσιτς (72' Ίσκο), Ροντρίγκες (80' Βάθκεθ), Μπενζεμά, Ρονάλντο

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Ντε Μάρκος, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Μπενιάτ, Ιτουράσπε (62' Γκ. Ελουστόνδο), Σαμπίν (80' Βιγκέρα), Εράσο, Λεκέ (69' Μουνιαΐν), Αντούριθ

Πηγή: Contra.gr