Παρακολουθήστε από το SigmaLiveSports την εξέλιξη του ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής ανάμεσα σε Ομόνοια και Απόλλωνα.

Ομόνοια: Παναγή, Κωνστανίδη, Σοϊλέδη, Βύντρα, Καρλίτος, Φλορέσκου, Μαργκάσα, Φυλακτού, Κλέιτον, Ντάρμπισαϊαρ και Σέρινταν.

Απόλλων: Βάλε, Γκόμες, Βινίσιους, Ρομπέρζ, Πέδρο, Σακέτι, Χάμπος, Ντα Σίλβα, Παπουλής, Σαρδινέρο, Μάγκλιτσα.

Διαιτητής: Δημήτρης Μασιά

Βοηθοί: Ιωάννης Λαζάρου και Μάριος Καλογήρου

Κυρίαρχος από το 1’ μέχρι και το 45’ με γκολ

ο Απόλλωνας

Πολύ δυνατά μπήκε στο ντέρμπι ο Απόλλωνας. Ήθελε να ξαφνιάσει τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας και με πίεση από το πρώτο λεπτό του ντέρμπι έκανε ότι ήθελε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και μέσα σε ένα 15λεπτό έχασε δυο καλές ευκαιρίες βρήκε ένα δοκάρι και πέτυχε και ένα γκολ. Μόλις στο πρώτο λεπτό η ομάδα του Αυγουστή έχασε την πρώτης της ευκαιρία με τον Μάγκλιστα να μπαίνει από πλάγια στην περιοχή να κάνει το πλασέ και την μπάλα να περνά λίγο έξω. Στο 10ο λεπτό ο Παπουλής σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Παναγή μετά από ωραίο πλασέ. Στο 14ο λεπτό η υπεροχή του Απόλλωνα έφερε και το αποτέλεσμα. Η πίεση των παικτών της Λεμεσιανής ομάδας σε όλο το γήπεδο, έφεραν τον Σαρδινέρο απέναντι από τον Παναγή και παρά το μαρκάρισμα του Καρλίτος με πλασέ πέρασε την μπάλα κάτω από το σώμα του Παναγή κάνοντας το 0-1 για τον Απόλλωνα. Αντί αυτό να ξυπνήσει τους ποδοσφαιριστές του Τζόβν Κάρβερ έδωσε περισσότερη πίεση και άγχος με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κρατήσουν την μπάλα με τον Απόλλωνα να κάνει το δικό του παιχνίδι. Μια καλή φάση για την Ομόνοια ήταν αυτή με τον Μαργκάσα στο 22ο λεπτό ωστόσο το σουτ του επιχείρησε πέρασε αρκετά ψηλά από την εστία του Βάλε. Ο Απόλλωνας έψαχνε και το δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα. Στο 26ο λεπτό και στο 30ο λεπτό Ντα Σίλβα και Μάγκλιστα είχαν τις προϋποθέσεις ωστόσο σουτ του πρώτου πήγε έξω και του δεύτερου ήταν αδύνατο και κατέληξε στην αγκαλιά του Παναγή. Οι γαλάζιοι έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 36ο λεπτό με τον Μάγκλιστα για να πετύχουν και δεύτερο γκολ…ωστόσο ο Παναγή έπεσε στα πόδια του και μάζεψε την μπάλα κρατώντας την Ομόνοια μέσα στο παιχνίδι. Ουσιαστικά οι πράσινοι δεν μπήκαν ποτέ στον αγώνα στο πρώτο μέρος.