ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ 0-1: Διπλό με αρχηγική σφραγίδα!

Το ντέρμπι ανήκε στον ΑΠΟΕΛ! Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν από το Τσίρειο στάδιο με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς χάρις στο ένα και μοναδικό γκολ του αρχηγού της ομάδας Νούνο Μοράις. Στους 44 βαθμούς η ομάδα του Κετσπάγια που πλησιάζει όλο και πιο πολύ την κορυφή, έμεινε στους 19 η ΑΕΛ. Αν και το παιχνίδια κατά διαστήματα ήταν μοιρασμένο, η μπίλια έκατσε στον… ΑΠΟΕΛ, με τους «γαλαζοκίτρινους» να διαμαρτύρονται

και για πέναλτι, που δεν δόθηκαν.

Εικόνα αγώνα

Σ΄ ένα μοιρασμένο πρώτο ημίχρονο ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-0 για το ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής στο Τσίρειο. Δυναμικό παιχνίδι με ρυθμό και καλές φάσεις και για τις δύο ομάδες, καμία όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεχτό για το πρώτο 45άλεπτο.

Από μία καλή ευκαιρία είχαν ΑΕΛ και ΑΠΟΕΛ, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν με αξιώσεις στην περιοχή στο έκτος μόλις λεπτό με τον Βινίσιους να προλαβαίνει τον Σαρδινέρο, ο οποίος μέσα από την περιοχή δεν κατάφερε να πλασάρει, πετώντας στα σκουπίδια μία πολύ καλή ευκαιρία.

Ένα λεπτό πριν από τη μεγάλη φάση αυτή της ΑΕΛ, είχε προηγηθεί πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ που δεν σφυρίχτηκε, από χέρι του Αϊρόσα μέσα στην περιοχή. Ο Εφραίμ ανέλαβε να εκτελέσει ένα φάουλ, με τον Αιρόσα να σταματά τη μπάλα, έχοντας απλωμένο το χέρι του. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαπενταλέπτου ο Ντε Βινσέντι μόνος αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, διεκδίκησε και έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει πάνω από την εστία του πορτιέρο της ΑΕΛ.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημίωρου ο ΑΠΟΕΛ, έχασε τη μεγαλύτερη του ευκαιρία με τον πιο δραστήριο του παίκτη, τον Εφραίμ να πετάγεται στη πλάτη της άμυνας, να αδειάζει τον Ρομπέρ και να επιχειρεί το σουτ, υποχρεώνοντας τον Ντεγκρά σε μία σπουδαία απόκρουση.

Με γκολ ξεκίνησε η επανάληψη του ντέρμπι, με τον Μοράις μετά από πανέμορφο πλασέ, ν’ ανοίγει το σκορ στο Τσίρειο στάδιο, μετά από όμορφη ασιστ του Πιέρου Σωτηρίου. Στο 57’ είχαμε μία τρελή φάση που και από την τηλεοπτική προβολή, δεν είναι ξεκάθαρη. Αν και αρχικά δόθηκε πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ σε χέρι του Κουταντέρ, στη συνέχεια ο ρεφ με τη σύμφωνη γνώμη των βοηθών του, πήρε πίσω την απόφαση, υποστηρίζοντας ότι ήταν εκτός περιοχής, με τους ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ να διαμαρτύρονται. Μία φάση που θα συζητηθεί…

Δέκα λεπτά αργότερα ο ΑΠΟΕΛ μπορούσε για το 0-2, με το Σιέλη να αφήνει ανοιχτό το διάδρομο και τον Εφραίμ να επιχειρεί το ‘κρέμασμα’, η μπάλα όμως πέρασε μόλις έξω, με τον ίδιο παίκτη στο 73’ να χάνει άλλη μία καλή ευκαιρία. Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο ΑΠΟΕΛ ήταν όλο και πιο κοντά στην μεγάλη νίκη κάτι που επιβεβαιώθηκε με το τελικό σφύριγμα του κ. Ορθοδόξου.

Οι συνθέσεις

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Ρομπέρ, Σιέλης, Κουταντέρ, Μέσκα (71’ Σταύρου), Αϊροσα, Σαρδινέρο (48’ Φέλτσερ), Αντράντε, Σουάρες (83’ Μαύρου), Αγκάνοβιτς, Οχένε

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Μερκής, Καρλάο, Μιλάνοφ, Σέρτζιο, Βινίσιους, Μοράις, Εφραίμ (83’ Αμορίν), Ντε Βινσέντι, Γιαννιώτας (78’ Βάντερ), Π. Σωτηρίου