ΑΕΚ: Μεγάλη νίκη επί του Απόλλωνα (φωτος)

Με αντεπίθεση διαρκείας η οποία άρχισε με το τέλος της 3ης περιόδου η ΑΕΚ, πήρε το πρώτο ροζ φύλλο του πρώτου ντέρμπι της χρονιάς στην καλαθόσφαιρα.

Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε του Απόλλωνα με 76-63 παίρνοντας μια σπουδαία νίκη αλλά και ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου. Εντυπωσιακή η ΑΕΚ στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το οποίοι χάρισε ουσιαστικά τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ.

τα

δεκάλεπτα: 13-17, 18-14 (31-31), 16-15, 29-17 (76-63)

ΑΕΚ: Γ. ΠΑΛΑΛΑΣ 7, P. BROWN 12, P. BREZEC 14, Γ. ΚΟΙΛΑΡΑΣ 2, T. PETROVIC 1, T. McFADDEN 11, Π. ΤΡΙΣΟΚΚΑΣ 4, B. BOWMAN 18, Ι. ΠΑΝΤΕΛΗ 7.

Απόλλων: T. McRAY 24, C. BRASWELL 13, Η. ΠΙΤΤΑΚΑΣ 3, Σ. ΗΛΙΑΔΗΣ 3, A. MASON 18, A. PETTWAY 2

Κλειστό το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αφού στο 5:25, το σκορ ήταν 4-4. Οι δύο ομάδες είχαν το μυαλό τους περισσότερο στην άμυνα τους παρά στην επίθεση. ΑΕΚ και Απόλλωνας πήγαινα καλάθι με καλάθι και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 6-6. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των καλαθοσφαιριστών της ΑΕΚ, έκανε μια μικρή διαφορά έξι πόντων 11-17 ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η ομάδα της Λάρνακας απλά μείωσε σε 13-17 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Καλύτερα άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας αφού είχε τις λύσεις στην επίθεση και στο 5.29 ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους 19-25. Στη συνέχεια η ΑΕΚ, έφερε τον αγώνα στα μέτρα της και με σωστή κυκλοφορία και με περισσότερη ευστοχία έφερε τον αγώνα στον πόντο 24-25, τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου και δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έφερε τον αγώνα στα ίσα 29-29. Το ημίχρονο έκλεισε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στην ισοπαλία 31-31.

τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου:

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι με καλάθι. Μέχρι το 5.20 του τρίτου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες πέτυχαν από 7 πόντους 38-38 και στη συνέχεια η ομάδα του Απόλλωνα έκανε ένα μικρό σερί 4-0, 38-42, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο η ΑΕΚ, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και για πρώτη φορά στον αγώνα πέρασε μπροστά στο σκορ με 46-44, 50’ δεύτερα πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 47-46.

Αφού μπήκε μπροστά στο σκορ…η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να κάνει το επόμενο της μεγάλο βήμα για να πάρει τη νίκη. Μάλιστα το 47-46 της 3ης περιόδου έγινε 58-46, 7’ λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Δηλαδή η ομάδα της Λάρνακας άρχισε το 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0. Εκπληκτική στη συνέχεια η ομάδα της Λάρνακας αφού το σερί της από 11-0 το αύξησε σε 17-3 με την ομάδα της Λεμεσού να πετυχαίνει τον πρώτο της πόντο, 5 λεπτά πριν το τέλος. Τυπικής διαδικασίας τα εναπομείναντα λεπτά με τον Απόλλωνα να προσπαθεί….ωστόσο η ΑΕΚ με σωστή διαχείριση πήρε μια σπουδαία νίκη με 76-63.

Στην πρώτη αγωνιστική οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί ξανά αντιμέτωπες, στη Λεμεσό, με τον Απόλλωνα να επικρατεί με 76-67.

Με δύο παιχνίδια την Κυριακή θα συνεχιστεί η 8η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας «Τάσος Μητσόπουλος». Στην Λευκωσία η Καπάτσος Ομόνοια θα υποδεχτεί στο «Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία» την ΕΘΑ, σε παιχνίδι που θα μεταδοθεί μέσω live streaming και θα ξεκινήσει στις 17:00, ενώ την ίδια ώρα στην Λεμεσό η Αναγέννηση Γερμασόγειας θα αγωνιστεί κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου.