Δεύτερη... γράφοντας ιστορία η ΑΕΚ (ΑΕΚ-Ανόρθωση 2-0)

Η ΑΕΚ έγραψε ιστορία στην φετινή σεζόν. Με τη νίκη της επί της Ανόρθωσης με τερμάτισε στην 2η θέση που είναι η καλύτερη στην ιστορία της. Με σκόρερ τους Εγγλέζου(45’) και Μυτίδη (67’) η ΑΕΚ κέρδισε την αδιάφορη βαθμολογικά Ανόρθωση και πήρε το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί και η 2η θέση. Με αυτά τα δεδομένα η ΑΕΚ θα ξεκινήσει τις Ευρωπαικές της υποχρεώσεις από τον 2ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ (ίσως και από

τον 3ο αφού η Κύπρος αναμένεται να κερδίσει μια θέση) και θα έχει περισσότερες μέρες ξεκούρασης από Ομόνοια και Απόλλων.

Ισορροπημένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Με καλή κυκλοφορία ΑΕΚ και Ανόρθωση έφταναν μέχρι την αντίπαλη περιοχή όμως αντιμετώπιζαν δυσκολίες στο να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Στο 24ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Μοντέιρο έφυγε πίσω από το κέντρο, έδωσε στον Εγγλέζου ο οποίος μετά από ελαφριά επαφή του Μάκου βρέθηκε στο έδαφος. Μετά το 25λεπτο του αγώνα ο ρυθμός ανέβηκε με τις δυο ομάδες να έχουν κάποιες προϋποθέσεις για να πετύχουν το γκολ, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, πίεσε την Ανόρθωση και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε με τον Εγγλέζου να ανοίξει το σκορ. Ο Κύπριος μεσοεπιθετικός δέχθηκε πάσα από τον Μοντέιρο και από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Καμίνσκι και να κάνει το 1-0 για την ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και έψαξε το δεύτερο γκολ με το οποίο θα κλείδωνε σε μεγάλο βαθμό τη νίκη και την 2η θέση της βαθμολογίας. Ο Μυτίδης στο 67’ μετά από εξαιρετική ενέργεια πλάσαρε εύστοχα τον Κωνσταντίνου και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στη συνέχεια οι «Λαρνακείς» είχαν πολύ καλά διαστήματα, έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες για γκολ , ωστόσο λίγο πριν το τέλος έπεσε ο αγώνας και το σκορ έμεινε στο 2-0