Bundesliga: «Σοκ» για Ντόρτμουντ στη Λειψία

Η νεοφώτιστη RB Λειψίας πέτυχε την έκπληξη της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε 1-0 της Ντόρτμουντ χάρη σε γκολ του Ναμπί Κεϊτά στο 89΄. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για την Μπορούσια, ενώ αντίθετα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε στον πάγκο της Λειψίας.

Πρόσωπο της ημέρας πάντως στη Γερμανία είναι ο Τζόελ Πογιανπάλο, ο οποίος χάρισε στη Λεβερκούζεν τη νίκη με 3-1 επί του Αμβούργου. Ο 22χρονος Φινλανδός επιθετικός μπήκε αλλαγή στο 72΄ με τη Μπάγερ να βρίσκεται πίσω στο σκορ, ισοφάρισε επτά λεπτά αργότερα και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς. Η Χέρτα Βερολίνου "δραπέτευσε" από την έδρα της Ίνγκολστατ με 2-0 κανοντας έτσι το «2 στα 2» στην εφετινή Μπουντεσλίγκα, ενώ η Ντάρμστατ πήρε την πρώτη νίκη της επικρατώντας με 1-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.