Aπίθανό ντέρμπι: Άρσεναλ-Λίβερπουλ 3-3

Η Λίβερπουλ «πάτησε» την Άρσεναλ και προηγήθηκε 2-0, η Άρσεναλ έριξε τρία γκολ στην Λίβερπουλ σε πέντε λεπτά και το γύρισε σε 3-2, η Λίβερπουλ απάντησε με τον Φιρμίνο και τελικά ένα απίθανο ντέρμπι στο Λονδίνο ολοκληρώθηκε με το χορταστικό 3-3!

Μόνο μια ομάδα εμφανίστηκε στο πρώτο ημίχρονο της αποψινής αναμέτρησης του «Emirates» και αυτή δεν ήταν άλλη από τους «Reds» του Γιούργκεν Κλοπ, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με κεφαλιά του Φιλίπε Κουτίνιο στο 26' (το 700 γκολ

τους εκτός έδρας στην Premier League) και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ, με αποκορύφωμα τη «διπλή» με Μοχάμεντ Σαλάχ - Σαντιό Μανέ στο 44', αλλά και τις δύο κεφαλιές του Ρομπέρτο Φιρμίνο πριν το 1-0, την ώρα που η μεσοαμυντική γραμμή των «Κανονιέρηδων» και ειδικά ο αρχηγός τους, Λορέν Κοσιελνί, πελαγοδρομούσε σε κάθε επίθεση.

H Λίβερπουλ μπήκε με το ίδιο επιθετικό στιλ στην επανάληψη, «προειδοποίησε» δύο φορές στα πρώτα λεπτά της και τελικά διπλασίασε τα τέρματά της με ένα προσωπικό γκολ του ασταμάτητου φέτος Μοχάμεντ Σαλάχ, έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση στο 52'. Οι αποδοκιμασίες των υποστηρικτών της στο «Emirates» ήταν εκκωφαντικές, ο... ΟΑΕΔ βορειοδυτικού Λονδίνου είχε ανοίξει τις πύλες του για να υποδεχθεί τον Αρσέν Βενγκέρ, ωστόσο ακολούθησε ένα εξάλεπτο που υπενθύμισε στους πάντες ότι η Άρσεναλ παραμένει μεγάλη ομάδα...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Γκόμες, Κλάβαν, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13' Μίλνερ), Τσαν, Κουτίνιο (84' Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Μανέ (80' Βαϊνάλντουμ), Σαλάχ, Φιρμίνο

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Κοσιελνί, Μονρεάλ (46' Μουστάφι), Μέιτλαντ-Νάιλς, Τζάκα, Γουίλσιρ, Ιβόμπι (78' Γουέλμπεκ), Οζίλ, Αλέξις Σάντσες (Γουόλκοτ)