Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-3

Με δύο γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου η ΑΕΚ πέρασε από τις Σέρρες (3-1). Το δρόμο για το δεύτερο διπλό της Ενωσης στη σεζόν άνοιξε ο Μπλάνκο . Σε μια ομάδα με επτά Έλληνες και μόλις τέσσερις ξένους αποφάσισε να ποντάρει ο Μανόλο Χιμένεθ για να δει το πρώτο διπλό μετά από την πρεμιέρα του στο “Βικελίδης” στις 17 Οκτωβρίου και δεν διαψεύστηκε.
Η ΑEK έβγαλε στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Σερρών κάτι που
της έλειπε στα προηγούμενα ματς -εγωισμό- και κατέκτησε χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα ένα πολύτιμο τρίποντο.

Οι “κιτρινόμαυροι” έχοντας “κάβα” το πολύ γρήγορο γκολ του Μπλάνκο ξεκίνησαν από θέση ισχύος τον αγώνα. Με τους Γκερέιρο και Σκόκο σε εξαιρετικά κέφια , το 0-2 δεν άργησε να έρθει (στο 38) κι εκεί το τοπίο ξεκαθάρισε ακόμη περισσότερο.

Το πανέμορφο γκολ του Γεωργιάδη ένα λεπτό πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έκανε τον Πανσερραϊκό να φωνάξει “παρών” στο παιχνίδι αλλά μόνο για το πρώτο 20λεπτό του 2ου ημιχρόνου όταν και οι γηπεδο