Κέρκυρα - Ολυμπιακός 0-2

Το αυτογκόλ του Τσίγκα άνοιξε την όρεξη των παικτών του Ολυμπιακού που έχασαν ευκαιρίες για μεγάλο σκορ απέναντι στην Κέρκυρα (0-2). Χρειάστηκαν να περάσουν 30 λεπτά για να δούμε τον Ολυμπιακό να βγάζει στο γήπεδο κάποιες από τις αρετές του στο γήπεδο κι αυτό γιατί ο Τοροσίδης ανέβηκε και πήρε πρωτοβουλίες, ενώ και ο Ριέρα άρχισε σιγά-σιγά να δημιουργεί
παιχνίδι.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έδειχναν βραχυκυκλωμένοι στον τρόπο παιχνιδιού της Κέρκυρας. Ο Μαϊστόροβιτς ήταν ο ηγέτης της άμυνας των γηπεδούχων, η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να συνεννοηθεί -άρα οι επιθετικοί δεν είχαν τις κατάλληλες μπαλιές- και το 0-0 αντιπροσώπευε πλήρως την εικόνα των πρώτων 45 λεπτών. Το μοναδικό που κρατάμε είναι το μίνι ξέσπασμα των Πειραιωτών, οι οποίοι θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 34' με την κεφαλιά του Φουστέρ.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου θύμιζαν αρκετά αυτά του πρώτου. Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά και επιθετικά και απείλησε με κύριο εκφραστή τον