Ολυμπιακός-Λοτομάτικα Ρόμα 89-82 στην Ευρωλίγκα

Από την πρώτη θέση του 2ου ομίλου και πανηγυρίζοντας την 20η διαδοχική εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε πανηγυρικά στη φάση των «16» της διοργάνωσης. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 89-82 της Λοτομάτικα Ρόμα, σε αγώνα για την 10η και τελευταία ημέρα της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, και «αποχαιρέτησαν» το 2010, αλλά και την Α' φάση της διοργάνωσης, με ρεκόρ 7 νίκες - 3 ήττες στον 2ο όμιλο. Τα δεκάλεπτα: 22-22, 45-39, 64-53, 89-82 Την έλλειψη συγκέντρωσης πλήρωσε ο Ολυμπιακός
στο πρώτο δεκάλεπτο, διάστημα κατά το οποίο απώλεσε μία διαφορά ασφαλείας. Με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Μπουρούσης, ο οποίος σημείωσε τους μισούς (11π.) από τους 22 πόντους της ελληνικής ομάδας στην πρώτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στον 6ο λεπτό με 20-10.

Ωστόσο, οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, αξιοποίησαν τους αιφνιδιασμούς και με μπροστάρηδες τους Ντατόμε, Τζέντοβιτς και Ουάσινγκτον έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-2 και η λήξη της πε