Λάρισα-ΑΕΚ 0-4 για το Κύπελλο Ελλάδας

Mε το Νίκο Γεωργέα να σκοράρει για πρώτη φορά στη 10ετή παρουσία του στην ΑΕΚ (52΄), η Ενωση διέλυσε 4-0 τη Λάρισα στο "AEL FC ARENA" και πήρε με πανηγυρικό τρόπο το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ισμαελ Μπλάνκο είχε δώσει το προβάδισμα στους "κιτρινόμαυρους" στο 39ο λεπτό, ο Τζιμπούρ στο 77΄ ανέβασε το δείκτηMε
του σκορ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μανωλάς στο 86΄. Οι φωνές του Χιμένεθ μετά την ήττα στο Καυτανζόγλειο, αλλά και οι προειοδοποιήσεις των οπαδών πριν την αναμέτρηση με τους Θεσσαλούς φαίνεται πως επέδρασαν θετικά στους παίκτες της ΑΕΚ.

Οι "κιτρινόμαυροι" ήταν καλύτεροι στο πρώτο 20λεπτο, αλλά από κει και ύστερα η Λάρισα πήρε τα ηνία του ματς, χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 39΄, από εξαιρετική συνεργασία Σκόκο-Μπλάνκο και σουτ του πρώτου στο αριστερό δοκάρι του Αμπάρη, ο Μπλάνκο με προβολή από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ πέτυχε το 0-1. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Μπλάνκο πέτυχε και δεύτερο γκο