ΝΒΑ-Νίκη των Μάβερικς μέσα στο Μαϊάμι

Οι Μάβερικς απέδειξαν τη φετινή τους δυναμική, για μια ακόμη φορά, καθώς κέρδισαν μέσα στο Μαϊάμι τους Χιτ με 98-96 βάζοντας τέλος στο σερί 12 νικών της παρέας του ΛεΜπρόν Τζέιμς. Αυτή ήταν η 14η διαδοχική νίκη των «Μαβς» σε αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων σε κανονική περίοδο.

Ο Ντιρκ Νοβίτσκι με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ μαζί με τον Τζέισον Τέρι που πέτυχε και τους 19 πόντους του στα τελευταία 11 λεπτά του αγώνα ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές. Η άμυνα του Ντάλας κράτησε χωρίς πόντο (!) για ένα ημίχρονο τον Λεμπρόν Τζέιμς και τον υποχρέωσε
να τελειώσει τελικά το ματς με 19 πόντους.

Στο Σαν Αντόνιο, οι Σπερς έφτασαν τις εννέα συνεχείς νίκες μετά το 118-110 κόντρα στους Σανς. Ο Τιμ Ντάνκαν είχε 20 πόντους, 15 ριμπάουντ και 6 ασίστ απέναντι στην ομάδα της Αριζόνα που δεν είχε και πάλι στις τάξεις της τους νεοαποκτηθέντες Βινς Κάρτερ, Μικαέλ Πιετρούς και Μάρτσιν Γκορτάτ. Ο Τζος Τσίλντρες βρήκε περισσότερο χρόνο συμμετοχής (29 λεπτά) και ήταν καλός έχον