Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός-Ολίμπια Λιουμπλιάνα 95-88

Με τον Δημήτρη Διαμαντίδη να... οργιάζει στην τέταρτη περίοδο, όταν σημείωσε 13 διαδοχικούς πόντους σε λιγότερο από 1,5 λεπτό και έστειλε τον αγώνα στην παράταση (79-79), ο Παναθηναϊκός πήρε «γλυκιά» εκδίκηση από την ήττα στη Σλοβενία και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 95-88 της Ολίμπια Λιουμπλιάνα, σε αγώνα για την 8η ημέρα της Ευρωλίγκας, και υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους
στην 3η ήττα τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79κ.α., 95-88 παρ.

Φώτσης και Διαμαντίδης μπήκαν ορεξάτοι και από τα 6.75 φρόντισαν να θέσουν τον Παναθηναϊκό σε ρόλο οδηγού. Στο 4' και μετά από τρίποντο του αρχηγού της ελληνικής ομάδας, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +3 (10-7), ενώ μετά από το 12-12 στο 5' οι γηπεδούχοι, που ήλεξγαν τα επιθετικά ριμπάουντ και με καλή άμυνα έκλεισαν τους αιφνιδιασμούς των Σλοβένων, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-5 και μπήκαν στη δεύτερη περίοδο στο +6 (23-17). Με λέι απ του Καλάθι ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη δια