ΤΕΛΙΚO: Ολυμπιακός-Παναιτωλικός 2-0

21:41 3/12/2011 - Πηγή: 24wro
Το ζητούμενο για τον Ολυμπιακό... ήταν να ξεπεράσει ανώδυνα το εμπόδιο του Παναιτωλικού. Το έκανε με μεγάλη δυσκολία -είναι αλήθεια- αλλά και με διαιτησία που έχει κάθε ισχυρή ομάδα που αντιμετωπίζει νεοφώτιστη στην έδρας της -αλήθεια είναι και αυτό- επικράτησε με 2-0 της αξιοπρεπέστατης ομάδας του Αγρινίου και πλέον βλέπει μπροστά του μόνο την Αρσεναλ και την πρόκριση στους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ. Πέρασε μάλιστα και στην πρώτη θέση της Super League
και περιμένει πλέον στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού στο Κλεάνθης Βικελίδης, ώστε η μάχη για το πρωτάθλημα να ανάψει και πάλι για τα καλά...
Διαβάστε επίσης...Διαιτητής Παππάς και πρώτος βοηθός Γεωργαράκος θα πρέπει άμεσα να απασχολήσουν τον Κύρο Βασσάρα για τις επιδόσεις τους στο ματς, καθώς ο πρώτος ελέγχεται για αρκετές λανθασμένες αποφάσεις, στην πλειοψηφία τους εναντίον του Παναιτωλικού με αποκορύφωμα την τραβηγμένη αποβολή του Ρότσα στο πρώτο γκολ, αλλά και ένα πέναλτι που ζητάει ο Ολυμπιακός, ενώ ο δεύτερος για το δεύτερο γκολ - οφσάιντ του Ράφικ Τζιμπούρ το οποίο και δεν καταλόγισε αν και έβγαζε μάτια...
Αλλά ας τα πάρουμε από την αρχή...
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βγήκαν περισσότερο... ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο και θέλησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα έκανε πιο... εύκολο το έργο τους. Στα πρώτα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» απειλούσαν κυρίως από τον άξονα και τα δεξιά με «κινητήριους μοχλούς» τους Ιμπαγάσα και Αμπντούν, οι οποίοι ταλαιπώρησαν σε πολλές περιπτώσεις την εστία του Παναιτωλικού.
Ο Αλγερινός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ωστόσο οι Πάντελιτς και Τζεμπούρ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις «εμπνεύσεις» του, ενώ ο Αργεντινός απειλούσε κυρίως με μακρινά σουτ, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να προκαλέσει κάποια ανησυχία στον Σρέντιαν Μπλάζιτς.
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους και να αναζητήσουν ένα τέρμα στην κόντρα. Μάλιστα, η καλύτερη στιγμή του πρώτου μέρους ήταν για τους Αγρινιώτες, όταν στο 28’ με τον Θεοδωρίδη, ωστόσο ο Μέγιερι αντέδρασε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ.
Στο 35’ το παιχνίδι λίγο... έλειψε να πάρει άσχημη τροπή, όταν ο Μπλάζιτς βρέθηκε στο έδαφος από προσπάθεια του Ιμπαγάσα να τον κόψει. Μάλιστα, μεταξύ των δύο ποδοσφαιριστών δημιουργήθηκε ένταση, όμως, με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.
Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 41’ ο Ερνέστο Βαλβέρδε είδε τον Αριέλ Ιμπαγάσα να παραπονιέται για νέες ενοχλήσεις στο πόδι, με αποτέλεσμα να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Γιάννη Φετφατζίδη να περνάει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Αργεντίνου.
Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση προς την εστία του Παναιτωλικού, αναζητώντας ένα γκολ πριν την συμπλήρωση του πρώτου μέρους, για να πάει με άλλο... αέρα στα αποδυτήρια, όμως, από την ένταση που είχε δημιουργηθεί νωρίτερα είχε αποδιοργανώσει τους ποδοσφαιριστές και των δύο ομάδων, κάτι που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στη ροή της αναμέτρησης, φτ