Στην Αγγλία... δείχνει χαρακτήρα

23:12 11/11/2012 - Πηγή: 24wro
Σπουδαία νίκη της Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 επί της Τότεναμ...
Στις ευρωπαϊκές της διοργανώσεις μπορεί να το διαψεύδει, αλλά στα εγχώρια, η Μάντσεστερ Σίτι επιδεικνύει τον χαρακτήρα που τη διακρίνει σαν ομάδα. Κόντρα στην Τότεναμ για την 11η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, έφτασε σε σπουδαία νίκη με σκορ 2-1, ανατρέποντας την εις βάρος της κατάσταση που είδε διαμορφωθεί από το πρώτο μέρος.

Η Τότεναμ, πίστεψε για περίπου 40 λεπτά – όσα δηλαδή μεσολάβησαν από το γκολ του Κόλκερ μέχρι την ισοφάριση του Αγουέρο – ότι θα κατάφερνε
να φύγει και από το «Etihad» με τη νίκη, όπως είχε κάνει και στο «Ολντ Τράφορντ», «αλώνοντας» το Μάντσεστερ για πρώτη φορά από τη σεζόν 1959-1960.

Οι Πρωταθλητές της χώρας έδειξαν ασυμβίβαστοι στην ιδέα της ήττας που θα τους υποχρέωνε να χάσουν κι άλλο έδαφος στο «κυνήγι» της κορυφής, αλλά τελικά κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Από… μηχανής Θεός ξανά ο Τζέκο που πέρασε και πάλι με αλλαγή στο ματς και τη νίκη στην ομάδα του.

Το ματς:

Άχρωμη, άγευστη, άνοστη και άοσμη ήταν η Μάντσεστερ Σίτι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με την Τότεναμ. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είχε τη φλύαρη υπεροχή κόντρα στην Τότεναμ αλλά δεν κατάφερε να τη μετουσιώσει σε γκολ, αφού οι παίκτες της δεν είχαν καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα, οι Λονδρέζοι, εξαιρετικά στημένοι από τον Αντρέ Βίλας – Μπόας, εκμεταλλεύτηκαν τις λανθασμένες επιλογές των γηπεδούχων και τον εκνευρισμό τους, φτάνοντας στο γκολ στο 20ο λεπτό με την κεφαλιά του Στίβεν Κόλκερ.

Το «Etihad» έβραζε, τόσο με την εμφάνιση των παικτών της Σίτι που έδειχναν παντελώς μπλοκαρισμένοι, όσο και με ορισμένες αποφάσεις του ρέφερι της αναμέτρησης. Στην επανάληψη, οι «πολίτες» ήξεραν ότι το παιχνίδι έπρεπε να γυρίσει. Το ίδιο και ο Μαντσίνι. Μόνο που σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως αποδεικνύεται καθοριστικό το πάθος και… κάποιος που θα το έπαιρνε πάνω του, την κρίσιμη στιγμή. Αρχικά, ο Αγουέρο στο 65’ με ωραία ντρίμπλα στον Κόλκερ και πλασέ έκανε το 1-1, ενώ ο… από μηχανής Θεός, Έντιν Τζέκο που και σε αυτό το ματς πέρασε σαν αλλαγή, ολοκλήρωσε την ανατροπή με δυνατό αριστερό σουτ στο 87ο λεπτό.