Στρουφ: “Η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας μου”

O Γιαν Λέναρντ Στρουφ έπαιξε τένις υψηλού επιπέδου και απέκλεισε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στον 1ο γύρο του Noventi Open.

Ο Γερμανός επικράτησε με 7-6 (6), 6-3 του Ρώσου, Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ, μετά από μια ώρα και 32 λεπτά αγώνα.

Ο φορμαρισμένος Στρουφ που έφτασε ως τους “16” του Roland Garros 2021, έμεινε απόλυτα ικανοποιημένος από την απόδοση του. Να υπενθυμίσουμε πως στον 1ο γύρο του παρισινού event απέκλεισε τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Αναλυτικά να

όσα είπε ο Γερμανός μετά την νίκη του επί του Μεντβέντεφ:

“Αυτή είναι η μεγαλύτερη νικητής καριέρας μου. Το ότι την πέτυχα στην πατρίδα μου είναι ξεχωριστό. Θεωρώ ότι το παιχνίδι μου στο γρασίδι είναι καλό. Σίγουρα οι νίκες που πέτυχα στο Roland Garros 2021 μου έχουν δώσει αυτοπεποίθηση.

Ήμουν πολύ καλός στο Tie Break του 1ου σετ, έπαιξα συγκροτημένα.
Στο 2ο κομμάτι της αναμέτρησης βρέθηκα μπροστά με 5-1 game. Είχα στο μυαλό μου το παιχνίδι με τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν (στον 4ο γύρο του Roland Garros 2021), όπου έχασα το σετ ενώ είχα το ίδιο προβάδισμα (5-1). Είναι κάτι που δύσκολα ξεχνάς”.

NOVENTI OPEN SINGLES DRAW l DOUBLES DRAW l OOP (-1h)

The post Στρουφ: “Η μεγαλύτερη νίκη της καριέρας μου” appeared first on Tennis24.