Στοπ από Κρεϊτσίκοβα σε Μουγκουρούθα

08:57 6/9/2021 - Πηγή: Tennis24

Η κάτοχος του Γαλλικού Όπεν, Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα, συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στο ντεμπούτο της σε κυρίως ταμπλό US Open, βγάζοντας εκτός συνέχειας την κάτοχο δύο Grand Slam τίτλων και πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, Γκαρμπίνιε Μουγκουρούθα.

Το Νο9 της WTA, μετά από συναρπαστικό παιχνίδι στο βραδινό session της

Κυριακής στο Arthur Ashe, επιβλήθηκε 6-3, 7-6(4) της Ισπανίδας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Αμερικανικού Όπεν όπου θα συναντήσει το Νο2 του ταμπλό, Αρίνα Σαμπαλένκα μετά και τη νίκη της Λευκορωσίδας επί της Ελισέ Μερτένς νωρίτερα με 6-4, 6-1.

Ήταν η 29η νίκη της Κρεϊτσίκοβα στα 32 τελευταία παιχνίδια που έχει δώσει και η τέταρτη Top10 νίκη της στη σεζόν.

H Μουγκουρούθα έκανε μια μεγαλη προσπάθεια να επιστρέψει στο 2ο σετ της αναμέτρησης, όταν ανέτρεψε το 0-4 games και το έκανε 5-4 ενώ είχε και τρεις ευκαιρίες set points για να οδηγήσει το ματς στο καθοριστικό σετ.

Τελικά, η Κρεϊτσίκοβα διατήρησε τη ψυχραιμία της και πήρε τους περισσότερους κρίσιμους πόντους, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία νίκη της μετά από 1 ώρα και 47 λεπτά αγώνα.

US OPEN MEN’S SINGLES DRAW l WOMEN’S SINGLES DRAW l OOP (-7h)

The post Στοπ από Κρεϊτσίκοβα σε Μουγκουρούθα appeared first on Tennis24.