Στην κορυφή του κόσμου η Ρωσία!

Επισήμως πρωταθλήτρια κόσμου η Ρωσια! Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ έκανε το καθήκον του ως ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του και πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό ματς κέρδισε τον Μάριν Τσίλιτς με 7-6(7) 6-2 χαρίζοντας τον τίτλο του Davis Cup 2021 στην χώρα του.

Νωρίτερα, ο Αντρέι Ρούμπλεφ είχε βάλει μπροστά στο σκορ την χώρα του, με νίκη επί του Μπόρνα Γκότζο.

Το ματς ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα με τους δύο τενίστες να είναι σταθεροί πίσω από τα service games τους. Ο Μεντβέντεφ έφτασε

πρώτος σε break point στο 3-3 αλλά ο Τσίλιτς παρέμεινε ψύχραιμος και κράτησε το σερβίς του.

1⃣-2⃣ punch @cilic_marin | #DavisCupFinals #byRakuten pic.twitter.com/UcQY7JK3xh

— Davis Cup (@DavisCup) December 5, 2021

To σετ οδηγήθηκε στο tie-break όπου εξελίχθηκε σε παιχνίδι νεύρων και απανωτών mini breaks, με τον Μεντβέντεφ να επικρατεί με 9-7 καταφέρνοντας να ξεπεράσει την πίεση του Κροάτη που έπαιζε εξαιρετικό τένις.

Never giving up on a point @DaniilMedwed | #DavisCupFinals #byRakuten pic.twitter.com/PoV08AD59o

Στο δεύτερο σετ η ψυχολογία ήταν πλέον με το μέρος του Ρώσου που πέτυχε με εύκολο τρόπο το μπρέικ στο 2-1 υπέρ του. Από εκεί και πέρα ο Μεντβέντεφ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλό του κλείνοντας το ματς στο 6-2. Η σεζόν του Ρώσου τελείωσε έτσι με τον καλύτερο τρόπο.