Στην 8αδα του Μπρισμπέιν Αζαρένκα και Οσταπένκο (vids)

07:51 4/1/2024 - Πηγή: Tennis24

Το πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης και δύο φορές πρωταθλήτρια στο Μπρισμπέιν (2009, 2016), Βικτόρια Αζαρένκα, έγινε η πρώτη τενίστρια που προκρίνεται στην προημιτελική φάση της WTA 500 διοργάνωσης στο Queensland, μετά τη straight sets νίκη επί της Κλάρα Μπουρέλ την Πέμπτη.

Η 34χρονη Λευκορωσίδα, Νο23 στον κόσμο, μετέτρεψε σε break τις 4 από τις 5 ευκαιρίες που είχε στο ματς και έφτασε στη νίκη με 7-5, 6-2 σε 1 ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

Το Νο8 του ταμπλό, συνάντησε δυσκολίες μόνο στο πρώτο σετ

απέναντι στην 22χρονη Γαλλίδα, πρώην Νο1 στα juniors και Νο56 στην WTA Rankings και προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τη Γέλενα Οσταπένκο.

Quarterfinal ticket booked

Two-time champion @vika7 is moving on after defeating Clara Burel in straight sets, 7-5 6-2 #BrisbaneTennis pic.twitter.com/f0PdDw1Taq

— Brisbane International (@BrisbaneTennis) January 4, 2024

Αμέσως μετά, η Γέλενα Οσταπένκο ξεπέρασε με 6-2, 4-6, 6-3 το εμπόδιο της Καρολίνα Πλίσκοβα και σφράγισε το μεγάλο ραντεβού με την Αζαρένκα στην προημιτελική φάση του Brisbane International.

Το Νο3 του ταμπλό, παρά τους 18 άσους της Τσέχας αντιπάλου της, βρήκε τον τρόπο να πετύχει το πολυπόθητο break στο 6ο game (4-2) του καθοριστικού σετ και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη, μετά 2 ώρες και 19 λεπτά αμφίρροπης μονομαχίας.

Η Οσταπένκο έσωσε 6 break points της Πλίσκοβα στο 3ο σετ.

Αζαρένκα και Οσταπένκο θα συναντηθούν για 3η φορά στο tour, με τη Λευκορωσίδα να έχει κερδίσει και τα δύο προηγούμενα ραντεβού τους, το 2019 στο Roland Garros και το 2021 στο Indian Wells.

Penko powers

No. 3 seed Jelena Ostapenko outlasts Karolina Pliskova to advance to the quarterfinals, 6-2 4-6 6-3 #BrisbaneTennis pic.twitter.com/GBZyIEFs8K

BRISBANE INTERNATIONAL SINGLES DRAW | DOUBLES | OOP (+8h)

The post Στην 8αδα του Μπρισμπέιν Αζαρένκα και Οσταπένκο (vids) appeared first on Tennis24.