“Καρδιοχτύπησε” ο Ζβέρεφ – VIDEO

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ χρειάστηκε πέντε σετ για να υπερκεράσει το εμπόδιο του Τζον Μίλμαν, όμως κατάφερε να προκριθεί, έστω με μεγάλη δυσκολία, στον 2ο γύρο του Roland Garros…

Αν και προηγήθηκε 2-0, ο Γερμανός, Νο5 του ταμπλό στο Παρίσι, χρειάστηκε να φτάσει στο… αμήν μέχρι να πανηγυρίσει την πρόκριση για τους “64” καλύτερους του φετινού Γαλλικού Όπεν.

Στον πρώτο του αγώνα μετά τον τίτλο που κατέκτησε στη Γενεύη, ο Ζβέρεφ επιβλήθηκε μετά από τέσσερις ώρες και 11 λεπτά

εξουθενωτικού αγώνα, κόντρα στον εξαιρετικό Μίλμαν.

Τελικό σκορ 7-6(4), 6-3, 2-6, 6-7(5), 6-3 υπέρ του “Σάσα”, ο οποίος θα παίξει στη συνέχεια κόντρα στον 20χρονο Σουηδό Μίκαελ Ίμερ, που προέρχεται από το προκριματικό ταμπλό και μετράει τέσσερις σερί νίκες στην Πόλη του Φωτός.

Falls down, still wins point.

That’s Alexander Zverev. #RG19 pic.twitter.com/PhA7ETaUxc

— Roland-Garros (@rolandgarros) 28 Μαΐου 2019

Ο Ζβέρεφ αν και έδειξε να ξεκινάει το ματς εξαιρετικά, και εύκολα ή δύσκολα θα έκλεινε το ματς το πολύ στα… τέσσερα σετ, δεν κατάφερε να κρατήσει την ψυχραιμία του στις κρίσιμες στιγμές του τέταρτου κομματιού του αγώνα και στο τέλος… καρδιοχτύπησε.

Μάλιστα, με το που ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τον Μίλμαν “έσπασε” την ρακέτα του, με το κοινό στο Philippe Chatrier να στρέφεται εναντίον του στο υπόλοιπο του ματς.