Ηράκλειο: Πέρασε ο Καλοβελώνης, ήττες για Γκλαβά και Σκορίλα

Ο Μάρκος Καλοβελώνης ήταν ο νικητής από τον ελληνικό “εμφύλιο” κόντρα στον Χρήστο Αντωνόπουλο με 6-2, 7-6(6) μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά, παίρνοντας την πρόκριση για τον 2ο γύρο του ITF τουρνουά των 25.000 δολαρίων που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στο Ηράκλειο της Κρήτης

Ο 29χρονος τελείωσε τον αγώνα με 8 άσους (2 διπλά λάθη), με 70% κερδισμένους πόντους στο πρώτο

service (33/47) ενώ εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 16 ευκαιρίες για break απέναντι στον Αντωνόπουλο.

Το παιχνίδι μπορεί να ξεκίνησε με break από την πλευρά του Αντωνόπουλου (1-0), όμως από εκεί και πέρα ακολούθησαν 5 αναπάντητα games από τον Καλοβελώνη, ο οποίος πήρε προβάδισμα με 5-1. Ο Αντωνόπουλος μείωσε με break σε 5-2, αλλά με τον ίδιο τρόπο ο Καλοβελώνης έκλεισε το 1ο set μετά από 50 λεπτά.

Στο 2ο σκέλος του αγώνα ο Αντωνόπουλος βρήκε και πάλι πρώτος break κάνοντας το 4-3 και αμέσως μετά το 5-3, όμως ο Καλοβελώνης ισοφάρισε σε 5-5 με το set να κρίνεται στο tie-break. Εκεί ο Καλοβελώνης προηγήθηκε με 4/2 με τον Αντωνόπουλο να επιστρέφει παίρνοντας προβάδισμα με 5/4.

Στη συνέχεια ο Καλοβελώνης κατέκτησε τους 4 από τους 5 πόντους που ακολούθησαν και με 8/6 σφράγισε τη νίκη για τον επόμενο γύρο εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νο2 του ταμπλό, Φραντσέσκο Φόρτι, ο οποίος με τη σειρά του κέρδισε τον Αλέξανδρο Σκορίλα με 3-6, 6-2, 6-1 μετά από μια ώρα και 41 λεπτά.

Ο Σκορίλας έκανε ένα εξαιρετικό 1ο set με 92% κερδισμένους πόντους στο πρώτο service (12/13)   και με ένα break το κατέκτησε με 6-3. Στο 2ο set ο Φόρτι βρήκε 2 breaks στο service του Σκορίλα παίρνοντας προβάδισμα με 3-0 και 5-2 για να το κλείσει με 6-2.

Στο decider από τη μια το μόλις 31% περασμένα πρώτα service του Σκορίλα και από την άλλη τα κρίσιμα σημεία στα οποία ο Ιταλός βγήκε νικητής, όπως στο 4ο game όπου ο Σκορίλας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 χάνοντας οριακές μπάλες, έφεραν τον Ιταλό στο 3-1 και 5-1 για να σφραγίσει λίγο αργότερα τη νίκη του και την πρόκριση στους “16”.

Εκτός συνέχειας έμεινε και ο Χρήστος Γκλαβάς, ο οποίος έκανε μια τεράστια προσπάθεια, ειδικά στο 2ο set απέναντι στον Ρουμάνο και Νο6 του ταμπλό Σεμπάστιαν Γκίμα από τον οποίον ηττήθηκε με 6-2, 7-6(6) μετά από μια ώρα και 50 λεπτά.

Ο Ρουμάνος με 2 breaks (2-1, 4-1) κατάκτησε το 1ο set μέσα σε 35 λεπτά, όμως στο 2ο συνάντησε μεγάλη αντίσταση από τον Γκλαβά, ο οποίος μετέτρεψε το 2-4 σε 5-4 με το set να πηγαίνει στο tie-break.

Εκεί ο Ρουμάνος προηγήθηκε με 3/0 και 6/3, ο Γκλαβάς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6/6, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε δύο σερί πόντους και με 8/6 έμεινε εκτός τουρνουά.

The post Ηράκλειο: Πέρασε ο Καλοβελώνης, ήττες για Γκλαβά και Σκορίλα appeared first on Tennis24.