ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΕΥΡΩΠΗ | Στο "ρελαντί" η Μακάμπι

Η Μακάμπι νίκησε με 99-76 την Χαμπίκα στον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος του Ισραήλ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια την "ομάδα του λαού" (47-42 στο 20'), αλλά η συνέχεια άνηκε στη Μακάμπι που δεν τους άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε επιμέρους σκορ 32-15 στο τρίτο δεκάλεπτο μετατρέποντας συγχρόνως σε διαδικαστικό τον υπόλοιπο χαρακτήρα της αναμέτρησης.

O Γιογκέβ Οχαγιόν και ο Ρίτσαρντ Χέντριξ σημείωσαν από 16 πόντους και ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Μακάμπι ενώ από 15 πρόσθεσαν ο Σον Τζέιμς και ο Ντέιβιντ Μπλου. Εκτός αποστολής έμειναν ο Θοδωρής Παπαλουκάς και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ενώ ο 17χρονος Ιντάν Ζάλμανσον αγωνίστηκε 3 λεπτά και σημείωσε 5 πόντους.