Β' ΕΘΝΙΚΗ | "Αντεξε" το Αιγάλεω

Το Αιγάλεω επικράτησε με 81-78 του Αετού στον αγώνα κατάταξης των ομάδων που τερμάτισαν στη τρίτη θέση του Βορρά και του Νότου της Β΄ Εθνικής.

To "Σίτι" διατηρούσε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο και χαρακτηριστικό αποτελεί το γεγονός ότι πήγε στο στα αποδυτήρια προηγούμενο με 52-31, αλλά εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα των τελευταίων δύο δεκαλέπτων. Η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου μείωσε σε 52-41 στο 22' κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -9 (62-53). Το Αιγάλεω παρέμεινε σε θέση οδηγού στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά παρά γεγονός ότι στο 38'

ήταν μπροστά με 80-69, "καρδιοχτύπησε". Ο Αετός μείωσε στο καλάθι (80-78) και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά 5'' πριν από τη λήξη ο Γιάννης Μητσάκης και με το σκορ να είναι 80-78 αστόχησε σε τρίποντο.

ΑΙΓΑΛΕΩ-ΑΕΤΟΣ 81-78

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-14, 52-31, 65-53, 81-78

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

ΑΙΓΑΛΕΩ (Χρυσαλάς): Καράβολας 13, Μέλνικς 18, Μουμπάρακ 18 (3), Μίχαλος 13 (1), Διαμαντόπουλος 9 (2), Αθανασόπουλος 6, Γρύλλης 2, Σπίγγος 2.

ΑΕΤΟΣ (Παπαμάρκος): Μητσάκης 15 (2), Κόκκαλης 10, Κούσουλας 16 (3), Χρονόπουλος, Τύρλας 18, Κοροπούλης, Παπαργυρόπουλος 7, Θέος 11 (2), Μπαλτάς 1.