20:32 27/4/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1 34η αγωνιστική

Λοριάν-Μαρσέιγ 0-1
(25' Βαλμπουενά)
Σταθερά στην δεύτερη θέση παρέμεινε η Μαρσέιγ καθώς επικράτησε στο "Μουστουάρ" της Λοριάν με 1-0 χάρη σε τέρμα του Ματιέ Βαλμπουενά στο 25ο λεπτό έπειτα από αντεπίθεση των φιλοξενούμενων.
Πάντως μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Μαρσέιγ ήταν για ακόμα μια φορά ο Στιβ Μανταντά με τον Γάλλο τερματοφύλακα να κρατά με τις επεμβάσεις του το 0 για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι.
Η Μαρσέιγ παρέμεινε στην δεύτερη

θέση και κρατά στο χέρι της το εισιτήριο για την απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με την τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια. Η Λοριάν μετά από δυο σερί νίκες έχασε έδαφος στην προσπάθεια να βγει στην Ευρώπη. Πάντως την Λοριάν, εκτός του Μανταντά, σταμάτησε και το δοκάρι στο 74ο λεπτό έπειτα από προσπάθεια του Μπαρτελμέ. Οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οντάρ της Λοριάν και του Τζόρνταν Αγιού της Μαρσέιγ.

Η 34η αγωνιστική συνεχίζεται στις 21:00 με τα παιχνίδια