ΤΣΣΚΑ Μ. | Πάρτι μέσα στο Κάουνας

Σαν "σίφουνας" πέρασε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από το Κάουνας και παρέμεινε αήττητη στο Top-16, μιας και με μεγάλους πρωταγωνιστές του Τεόντοσιτς (24π.) και Μίτσοφ (20π.) επικράτησε με 73-87 της Ζαλγκίρις.

Ζαλγκίρις και ΤΣΣΚΑ Μόσχας συμβάδιζαν στο σκορ κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 15-16 υπέρ των παικτών του Ετόρε Μεσίνα. Η ροή της αναμέτρησης συνέχισε να είναι η ίδια μέχρι το 17ο λεπτό και ενώ οι δύο ομάδες

ήταν ισόπαλες με 31-31. Από εκεί και έπειτα όμως οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ έτρεξαν ένα μικρό σερί 0-7 και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα επτά πόντων (31-38).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την ταχύτητά τους και με την ευστοχία τους από την γραμμή των 6.75μ., βρέθηκαν στο 25ο λεπτό να προηγούνται με 39-53. Η κυριαρχία της ρωσικής ομάδας συνεχίστηκε ως το τέλος της περιόδου, με το σκορ να είναι 51-65. Η Ζαλγκίρις δεν μπόρεσε να αλλάξει τα εις βάρος της δεδομένα στην τελευταία περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να διατηρεί την διαφορά της σε υψηλά επίπεδα και να φτάνει στην τέταρτή της νίκη σε ισάριθμα ματς στο Top-16 με 73-87.

Δεκάλεπτα: 15-16, 31-38, 51-65, 73-87.
Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12, Τζάαμπερ 10 (2), Πόποβιτς 16(3), Ντ. Λαβρίνοβιτς 1, Λιπκεβίτσιους 3, Γιανκούνας 4, Ντέλας 5, Λαφαγιέτ 11(2), Καουκένας 6, Φουτ, Κρ. Λαβρίνοβιτς 5.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 24 (5 τριπ.,5ασ.), Μίτσοφ 20 (4), Τζάκσον 6, Κρστιτς 6, Ουίμς 2, Κρίστμας 6, Καούν 6, Κριάπα 15 (3 τριπ.,8ασ., 6ρ., 4κλ.), Παπαλουκάς 2.