ΣΙΕΝΑ | Συνεχίζει αήττητη στο Τοπ-16

Παρά το κακό της τρίτο δεκάλεπτο, η Σιένα έδειξε χαρακτήρα και πήρε τελικά τη νίκη με 63-57 επί της Μπεσίκτας, παραμένοντας αήττητη στο Τοπ-16.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σιένα ξεκίνησε πιο δυνατά και από νωρίς πήρε κεφάλι στο σκορ. Στο 5' προηγήθηκε με 13-7 και στο χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, στο 10' προηγούνταν με 22-13.

Στην δεύτερη περίοδο η Σιένα συνέχισε να βρίσκεται στην θέση του οδηγού και στο 13' ανέβασε την διαφορά στο +14 (29-15). Η Μπεσίκτας προσπαθούσε να βρει λύσεις αλλά η ιταλική ομάδα δεν έχασε τον έλεγχο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

βρισκόταν στο +11 (37-26)

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν. Η Μπεσίκτας έγινε πιο πιεστική και με ένα σερί 11-0 έφερε το ματς στα ίσια (37-37) στο 24' και κατάφερε μάλιστα στο 30' να προηγηθεί με 43-45.

Στην τελευταία περίοδο η Σιένα ανέκτησε ξανά τα ηνία του ματς και στο 36' πήρε το προβάδισμα με 55-49. Η Μπεσίκτας προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η Σιένα ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε τελικά τη νίκη με 63-57.

Δεκάλεπτα: 22-13, 37-26, 43-45, 63-57

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 13(2), Εζέ 8, Καραρέτο, Ράσιτς, Κανγκούρ 2, Σανικίτζε 14, Λεχτάιλερ 2, Τζάνινγκς 10(2), Χάκετ 9(1), Μος 5.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 2, Ακίν, Βίντμαρ 14, Φάλκερ 1, Τσετόν 2, Μάρκοτα 12(2), Κρίστοφερ 7(1), Νάλγκα, Οζέρ 3(1), Τζέρελς 16(2).