ΣΙΕΝΑ | Μεγάλο διπλό με σούπερ Μπράουν!

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 11 πόντους, η Σιένα με εκπληκτική εμφάνιση του Μπόμπι Μπράουν (41π.), απέδρασε με το διπλό από την Τουρκία, επικρατώντας με 92-98 της Φενερμπαχτσέ για την δεύτερη αγωνιστική του Τοπ-16.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές. Στο 6' η Σιένα με καλάθι του Μος προηγήθηκε με 15-20 αλλά η Φενέρ αντέδρασε άμεσα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 26-26.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό και στην

δεύτερη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 17' όμως, με τρίποντο του εξαιρετικού Μπογκντάνοβιτς, η Φενέρ προηγήθηκε με 37-34 και παρά το γεγονός πως η Σιένα ισοφάρισε σε 42-42 στο 18', οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγηθούν με 51-45.

Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε και πάλι "θρίλερ". Στο 23' το σκορ ήταν 55-54 αλλά με τον Μπογκντάνοβιτς να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση, κατάφερε στο 27' να προηγηθεί με 69-58 και στο 30' με 73-69.

Η Σιένα δεν το έβαζε κάτω και η Φενέρ, αν και διατηρούσε το προβάδισμα, δεν μπορούσε να εξασφαλίσει μια διαφορά ασφαλείας. Στο 34' η τουρκική ομάδα προηγούνταν με 84-82 και στο 36' το ματς ήταν ξανά ισόπαλο 85-85 με την Σιένα όμως να περνάει στη θέση του οδηγού με 85-88. 51" για το τέλος η Σιένα προηγούνταν με 88-90 με την Φενέρ να μην καταφέρνει τελικά να ανατρέψει τα δεδομένα και την ιταλική ομάδα να φεύγει νικήτρια από την Τουρκία, αφήνοντας χωρίς νίκη στο Τοπ-16 τον πρώην προπονητή της, Σιμόνε Πιανιτζιάνι.

Δεκάλεπτα: 26-26, 51-45, 73-69, 92-98

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 17(1), Ονάν 2, Ερμίς 2, Σάτο 11(1), Άντερσεν 8, Μπατίστ 6, Καράμαν, Μπογκντάνοβιτς 31(4), Πρέλτζιτς 15(1).

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 41(4), Έζε 4, Καραρέτο 2, Κανγκούρ 6(2), Σανικίτζε 19(1), Ρες 6, Όρτνερ 2, Τζάνινγκ 2, Χάκετ 9, Μος 7(1).