ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Ανοιξε λογαριασμό...

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 75-63 της Μάλαγα και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό Top-16 της Ευρωλίγκα

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, οποίος σημείωσε 11 πόντους ενώ για τη Μάλαγα διακρίθηκε ο Λούκα Ζόριτς (11π., 6 ριμπ.). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση (15-8, 6') ενώ στο 13' "φλέρταραν" με το +10 (28-19), με τη Μάλαγα, όμως, να μην τους αφήνει να ξεφύγουν περισσότερο και να κλείνει το ημίχρονο στο -4 (34-30). Παρόμοια ήταν και η εικόνα της τρίτης περιόδου, με την Ζαλγκίρις να οδηγεί το σκορ αλλά η συμπλήρωση των 30' την βρήκε να προηγείται

μόλις με έναν πόντο (52-51). Η ομάδα του Χοάν Πλάθα με "όπλο" την άμυνα έκανε επιμέρους σκορ 13-4 στα πρώτα έξι λεπτά της τελευταίας περιόδου (65-55, 36΄) και "καθάρισε ουσιαστικά την αναμέτρηση, αφού στον εναπομείναντα χρόνο δεν άφησε τη Μάλαγα να την απειλήσει.

Δεκάλεπτα: 21-17, 34-30, 52-51, 75-63

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 7 (1), Τζάαμπερ, Πόποβιτς 10 (2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 11 (1), Ντέλας, Κουζμίνσκας 14, Λαφαγιέτ 9 (1), Καουκένας 8 (1), Κσ. Λαβρίνοβιτς 12 (2)

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 7 (1), Ουίλιαμς 7 (1), Πάνκο 2, Βιδάλ 3 (1), Ουρτάσουν 2, Κάλογουεϊ 11 (3), Πέροβιτς 6, Βάθκεθ 6, Ζόριτς 11, Ντράγκιτς 8 (1)