ΡΕΑΛ Μ. | "Σκούπισαν" τη Μακάμπι οι Μαδριλένοι

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση για το Φάιναλ Φορ του Λονδίνου, καθώς με τη νίκη της στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι με 57-69 έκανε το 3-0 στη σειρά, "καθαρίζοντας" με συνοπτικές διαδικασίες τους Ισραηλινούς.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ήταν ασταμάτητοι έξω από τα 6,75μ., πετυχαίνοντας 12 τρίποντα, γεγονός που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στο διπλό των Μαδριλένων στη "Nokia Arena", όπως και η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ (29 έναντι 37). Κορυφαίος της "βασίλισσας" ήταν ο Τζέισι Κάρολ με 16 πόντους,

ενώ πολύ καλή δουλειά έκαναν και οι Σέρχιο Γιουλ, Σέρχιο Ροντρίγκεζ, που σημείωσαν 13 και 12 αντίστοιχα. Απο πλευράς Μακάμπι, ξεχώρισε ο Σον Τζέιμς με 18 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά το παιχνίδι. Ο Μπέγκιτς άνοιξε το σκορ με τη συμπλήρωση ενός λεπτού παιχνιδιού για λογαριασμό της Ρεάλ, με τους Ισραηλινούς να σκοράρουν για πρώτη φορά μετά από 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα, με τον Λόγκαν. Οι φιλοξενούμενοι με οδηγό τον Γιουλ επέβαλαν το ρυθμό τους στη συνέχεια και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με 10-16.

Η "ομάδα του λαού" με καλάθια του Τζέιμς δεν άφηνε τους Μαδριλένους να "χτίσουν" διαφορές και στο 18' ισοφάρισε 30-30 με δίποντο του Οχαγιόν. Η δεύτερη περίοδος έκλεισε στο 30-33 με τρίποντο του Ροντρίγκεζ και τη Ρεάλ να έχει μια ελαφρά υπεροχή.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στην επανάληψη. Η Μακάμπι πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με τον Οχαγιόν στο 24'. Όμως, στο 26ο λεπτό η Ρεάλ προσπέρασε, 42-43, με τον Γιουλ και έπειτα πάτησε το γκάζι. Ο Κάρολ με τρίποντο "έγραψε" το 44-52, που ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Μαδριλένοι ανέβασαν κι άλλο στροφές και τελικά έφτασαν στη νίκη με σκορ 57-69, εξασφαλίζοντας το πρώτο εισιτήριο για το Φάιναλ Φορ του Λονδίνου.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 30-33, 44-52, 57-69

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Χίκμαν 11 (2 τριπ., 5 ασίστ), Σμιθ 2 (8 ριμπ.), Οχαγιόν 11, Κάνερ – Μέντλεϊ (7 ριμπ.), Τζέιμς 18 (6 ριμπ.), Λόγκαν 11 (2), Ελιγιάχου, Πνίνι 2, Ροθ 2

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Γιουλ 13(3), Σουάρεθ, Ρ. Φερνάντεθ 9 (3 τριπ., 5 ριμπ.), Μίροτιτς 7 (2 τριπ., 6 ριμπ.), Μπέγκιτς 6 (5 ριμπ), Κάρολ 16 (2), Ροντρίγκεζ 12 (2), Ρέγιες 6, Σλότερ