ΡΕΑΛ Μ. | Δεύτερη η Ρεάλ με περίπατο...

Η Ρεάλ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην Εφές όπου επικράτησε με 86-66 και τερμάτισε δεύτερη πίσω από τη ΤΣΣΚΑ. Με πλεονέκτημα έδρας απέναντι στη Μακάμπι για τα προημιτελικά της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν άφησε περιθώρια στην Εφές, που θεωρητικά κυνηγούσε ακόμα και τη δεύτερη θέση, με όλα τα σενάρια πάντως να την ήθελαν νικήτρια για να γίνει κάτι τέτοιο. Η μια και μοναδική φορά που η Τουρκική ομάδα ήταν

μπροστά στο σκορ, ήταν στο 1' με 3-4.

Από εκεί και πέρα, με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ηγείται και τους Γιούλ, Κάρολ να ακολουθούν από κοντά, η "βασίλισσα" δεν έχασε την πρωτοπορία στο σκορ και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Με 25-14 τέλειωσε η πρώτη περίοδος και παρόλο τις προσπάθειες για αλλαγή ρυθμού στη δεύτερη από την Εφές και τον Τζόρνταν Φάρμαρ, το 47-30 του ημιχρόνου μαρτυρά τη διαφορά των δυο ομάδων.

Ωστόσο η Ρεάλ δεν κατάφερε να συνεχίζει να "βομβαρδίζει" ανενόχλητη και βρήκε αντίσταση από την Εφες στην τρίτη περίοδο. Με ένα σερί 0-7, οι Τούρκοι πλησίασαν στους 10 πόντους και δήλωσαν ξανά την παρουσία τους στον αγωνιστικό χώρο. Η οικοδέσποινα αντέδρασε και απάντησε με δικό της σερί 8-0, έφερε και πάλι τη διαφορά στο +18 (55-37) και συνέχισε το παιχνίδι, "γάτα με ποντίκι" κόντρα στην Εφές. Με σερί και επι μέρους σκόρ, οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν στο -11, με δικά τους σερί οι γηπεδούχοι ξέφευγαν και πάλι. Έτσι έκλεισε και η τρίτη περίοδος με 65-48.

Στην τέταρτη περίοδο η Ρεάλ ξαναπήρε τα ηνία του ρυθμού και μπήκε φουριόζα στο Παλάθιο ντε Ντεπόρτες, και με ένα επί μέρους 7-2, ξεκίνησε να χτίζει μια νίκη επικών διαστάσεων. Η Εφές δεν έδειχνε ότι μπορούσε να αντιπαλέψει. Στο 35' το σκορ 80-56 αντικατόπτριζε πλήρως την εικόνα του ματς.

Η Εφές απλά προσπάθησε στο τέλος με κάποια σουτ από μέση απόσταση, να κλείσει τη ψαλίδα της διαφοράς και το παιχνίδι να τελειώσει στο 86-66. Σημαντικό να αναφέρουμε πως οι Τούρκοι δεν είχαν σχεδόν καμία βοήθεια από τα 6.75 με το ποσοστό τους να είναι στο εξαιρετικά χαμηλό 15% (2/13). Σε αντίθεση με τη Ρεάλ που "πυροβολούσε" με 40% (8/20).

Καλύτερος απο την πλευρά των νικητών ο Σέρχιο Γιούλ με 16 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Ενώ από την Εφές που θα συναντήσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό, προσπάθησε ο Τζόρνταν Φάρμαρ με 11 πόντους και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 47-30, 65-48, 86-66

Ρεάλ Μ. (Π. Λάσο): Φερνάντεθ 15 (3/6 τρ. 4 κλ.), Σουάρες 2, Ρέγιες 7 (7 ριμπ.), Μίροτιτς 11 (1/3 τρ. 7 ριμπ.), Ροντρίγκες 2 (7 ασίστ), Χετσάιμερ, Μπέγκιτς 9, Κάρολ 14 (2), Γιούλ 16 (2/5 τρ. 4 ριμπ. 6 ασίστ), Σλότερ 10 (5 ριμπ.) .

Εφες Ανατολού (Ο.Μαχμούτι): Μπαλμπάι 7, Φάρμαρ 11 (1), Βούγιασιτς, Ερντέν 5 (4 ριμπ.), Τουντσερί 2, Σιπ 8, Γιονλούμ 8 (9 ριμπ.), Σαβάνοβιτς 8 (1), Λούκας 10 , Γκιουλέρ 1, Μπάρατς 6.