ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | Το ήθελε περισσότερο!

Το Περιστέρι παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους, κατάφερε με πείσμα και πάθος να κάνει την ανατροπή και να πάρει τελικά τη νίκη με 78-76 επί του ΚΑΟΔ για την 7η αγωνιστική της Α1.

Ο ΚΑΟΔ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξε φορτσάτος και στο 5' προηγήθηκε με 3-11. Στην συνέχεια δεν πάτησε φρένο και στο 8' ανέβασε την διαφορά στο +12 (8-20), με το

δεκάλεπτο να κλείνει στο 11-23.

Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι βελτίωσε την απόδοσή του και στο 13' μείωσε σε 21-27. Οι Δραμινοί όμως απάντησαν άμεσα και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούνταν με 34-47.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και κλείνοντας την άμυνά τους, κατάφεραν με ένα σερί 12 πόντνων να μειώσουν σε 46-47 στο 24' και στη συνέχεια να προηγηθούν με 53-52 στο 28'. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 22-9 και οι δύο ομάδες στο 30' ήταν ισόπαλες 56-56.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς μετατράπηκε σε "θρίλερ". Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και η διαφορά ήταν στον πόντο. Στο 38' ο ΚΑΟΔ ήταν μπροστά με 67-68 ενώ στο 39' το ματς ήταν ισόπαλο 70-70 μετά από τρίποντο του Αντώνη Μάντζαρη. Με 2/2 βολές του Ζάρα ο ΚΑΟΔ έκανε το 70-72 40" για την λήξη αλλά με τρίποντο του Κανονίδη το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 73-72, 30" για τη λήξη. Ο Παπαντωνίου με 2/2 βολές έκανε το 77-74 15" για το τέλος και στον χρόνο που απέμεινε το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τελικά τη νίκη με 78-76.

Δεκάλεπτα: 11-23, 34-47, 56-55, 78-76