ΑΓΟΡ | "Ιδρωσε" αλλά το πήρε το θρίλερ

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με ένα καθοριστικό τρίποντο του Ούρος Ντούβνιακ, το Ρέθυμνο επικράτησε του Απόλλωνα με 77-71 για την έβδομη αγωνιστική της Α1.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 3' προηγήθηκε με 10-5. Ο Απόλλωνας όμως δεν άργησε να βρει τα πατήματά του και στο 5' το ματς ήταν ισόπαλο 14-14. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και στο 10' ήταν στο +6 (27-21).

Στην δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας έκανε την αντεπίθεσή του και με τον Αργυρόπουλο να αναλαμβάνει δράση

και σε συνδυασμό με την βελτίωση της αμυντικής γραμμής τους, οι Πατρινοί με επιμέρους σκορ 11-20, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 38-41.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο απάντησε και αφού ισοφάρισε σε 43-43 στο 23', με ένα σερί 13 πόντων πέρασε μπροστά στο σκορ με 56-43 και στο 30' βρέθηκε στο +7 (61-54).

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας ανέβασε την απόδοσή του και στο 35' μείωσε σε 66-61 Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου σε 72-68 45" ενώ με τρίποντο του Αργυρόπουλου η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (72-71) 15" για την λήξη. Ο Ντούβνιακ απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 75-71 για να έρθει η λήξη με τελικό σκορ 77-71 με 2/2 βολές του Αγγελόπουλου.

Δεκάλεπτα: 27-21, 38-41, 61-54, 77-71Σε λίγο περισσότερα...