ΠΑΟΚ | Στο νήμα οι "ασπρόμαυροι"

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 76-74 των Τρικάλων στο τελευταίο του φιλικό τεστ πριν από την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεών του για τη νέα σεζόν, με τον "Δικέφαλο" να φοράει για πρώτη φορά φέτος τις ασπρόμαυρες εμφανίσεις του.

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με τρίποντο του Πέιν, όμως τα Τρίκαλα

με ένα επιμέρους 15-2 πήραν προβάδισμα με 5-15 γεγονός που ανάγκασε τον Σούλη Μαρκόπουλο να "καλέσει" και να βάλει τις φωνές στους παίκτες του. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ "ξύπνησαν" και με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσαν το 12-15 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο δικέφαλος βρήκε ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με καλή άμυνα τελείωσε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 38-31. Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά των Τρικάλων να πατήσει το "γκάζι" και να προηγηθεί με 46-52. Ο ΠΑΟΚ έχασε το πλάνο του (48-55 στο 31΄) και δεν είχε απαντήσεις σε άμυνα και επίθεση στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο με ένα ντεμαράζ πέρασε 64-62 (35΄). Ντέρμπι στην συνέχεια (72-72 στα 46΄΄, 74-74 στα 19΄΄). Ο Χαραλαμπίδης με βολές στα 3΄΄ έκανε το 76-74 και όλα τελείωσαν,αφού στην εκπνοή ο Γιούιν αστόχησε από τα 6 μέτρα.

Δεκάλεπτα: 12-15, 38-31. 46-52, 76-74

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κούπερ 2, Πέιν 15 (3), Χαραλαμπίδης 19 (2), Λιάπης, Κασελάκης 1, Μπόγρης, Μαργαρίτης 8, Τσόχλας 6, Καλλές 5, Τσαιρέλης 14, Δέδας 8 (2)

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Γκρέιντζερ 17, Γιαννακίδης 5 (1), Έβανς 11, Περούνισιτς 9 (3), Γιούιν 16, Δεληγιάννης 3, Μουταμπακίρ 2, Κόμματος 3 (1), Νικολόπουλος 3 (1), Ματαλόν 5