ΠΑΟΚ | "Δικέφαλη" πτήση για τους "32"

Παρά το γεγονός πως ο Δικέφαλος είχε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το προβάδισμα έδειξε αυτοκτονικές τάσεις, ωστόσο πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του σε επτά αγώνες για το Eurocup, επικρατώντας με 68-64 της Άλμπα Φέχερβαρ.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του, ωστόσο οι Ούγγροι είχαν απαντήσεις επιθετικά και έμεναν σε επαφή με το σκορ (10-10 στο 5’). Οι φιλοξενούμενοι πήραν προσωρινά προβάδισμα με τον Τοθ με 12-14,

ωστόσο με καλάθια από Μπόγρη και Τσαϊρέλη ο Δικέφαλος έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-16.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έδωσε πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, με τον Δικέφαλο να αρχίζει να χτίζει διαφορά στο σκορ (27-18 με τρίποντο του Μαργαρίτη). Οι Ούγγροι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ και έτσι η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (35-22 με τρίποντο του Δέδα στο 17’). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου κρατούσαν σε επίπεδα ασφαλείας τη διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 για το 40-29.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και είχαν σταθερά το προβάδισμα (50-40 στο 24’). Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν με προσπάθειες του Σούπολα, ο οποίος έφερε σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα 7 πόντων (52-45).

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν άστοχες με το 52-45 να παραμένει. Ο Δικέφαλος βρήκε σκορ από τους Μπόγρη και Κούπερ, όμως οι Ούγγροι κατάφεραν να μειώσουν στο 36’ σε 60-55 μετά από συνεχόμενα τρίποντα του Χομπς. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο για την Άλμπα με τους Μουρ και Κεμπ να ηγούνται της αντεπίθεσης (65-62 στο 39’). Εν τέλει, το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου πήρε -έστω και αγχωτικά- τη νίκη με σκορ 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-29, 52-45, 68-64.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 12 (6/10 διπ., 0/2 τριπ., 3ρ., 1λ., 2ασ.), Κούπερ 9(2/3 διπ., 1/3 τριπ., 2/3 β.,5ρ., 4κλ., 4λ., 5ασ.), Χαραλαμπίδης 6 (2/2 διπ., 0/3 τριπ., 2/2 β.,1κλ, 5λ., 3ασ.), Τσόχλας 6(0/2 διπ., 2/5 τριπ.,1κλ., 2λ., 2ασ.), Βουτσίτσεβιτς (1ασ.), Τσαϊρέλης 11(4/8 διπ., 1/3 τριπ., 6ρ.,1λ., 3ασ.), Δέδας 3(3 (1/2 τρ.,), Μαργαρίτης 9(3/6διπ., 1/3 τρ.,5ρ.1κλ., 2ασ.), Καλλές, Μπόγρης 12 (6/7διπ., 6ρ.), Κασελάκης (0/1 διπ., 0/1 τρ/. 1κλ., 1ασ.), Κόνιαρης.
Άλμπα Φέχερβαρ (Φράντε): Κεμπ 6 (3/5 διπ.), Σζανάτι 2 (1/2διπ.), Χομπς 16(2/4διπ., 4/7 τριπ.), Όλα, Γιούχος 3 (1/6 διπ., 0/2 τριπ., 1/2 β.), Μουρ 10 (12 (6/8 διπ., 0/4 τριπ., 2κλ., 4λ.), Τοθ Π. 2 (1/2 διπ.) 2, Σομογκίι 4 (1/3 διπ., 2/2 βολ.)4, Τοθ Ν. 10 (5/9 διπ., 0/1 τριπ., 0/1 β.), Σούπολα 7(0/2 διπ., 2/4 τριπ., 1/2 β.)), Μπλάσκοβιτς 2 (1/1 διπ., 0/1 τριπ.).