ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Καρδιοχτύπησε, αλλά τα κατάφερε

Σημαντικότατη νίκη στην προσπάθειά του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup πέτυχε ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε στο Ελληνικό της Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης με 76-69 και ατενίζει με αισιοδοξία το ευρωπαϊκό του μέλλον.

Ο Ερικ ΜακΚόλουμ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο παιχνίδι με τον Ηλυσιακό… Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν και πάλι (στο ξεκίνημα) «ζεστός» και μέχρι το 4ο λεπτό (9-9) ήταν ο παίκτης στον οποίο

βασίστηκαν επιθετικά οι γηπεδούχοι… Την διαφορά, ωστόσο, την έκαναν η άμυνα και ο Λάντον Μίλμπουρν… Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσαν ασφυκτικά τους Ρώσους, τους οδήγησαν σε αλλεπάλληλα λάθη και την ίδια στιγμή σκοράροντας δια χειρός του Αμερικανού φόργουορντ «έχτισαν» μια διαφορά 15π. (28-13, στο 13π λεπτό). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, όμως, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν σε απόσταση μικρότερη των 9π. (30-21). Ο Ούρος Ντούβνιακ (ο οποίος πάτησε για πρώτη φορά παρκέ στο 14ο λεπτό) με τα «τρελά» του σουτ αύξησε ξανά τις αποστάσεις (37-21, στο 18ο λεπτό). Τελικά, εκμεταλλευόμενοι την (νέα) αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων, η Σπαρτάκ μείωσε σε 39-27 με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Και δεν σταμάτησε εκεί… Δυο παλιοί μας γνώριμοι οι Ντόνι ΜακΓκραθ (Αιγάλεω, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ) και Τζάρνετ Χόμαν (Μαρούσι) ηγήθηκαν της αντεπίθεσης της ομάδας της Αγίας Πετρούπολης, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 51-51 στο 30’! Εκτοτε το ματς μετατράπηκε σε πρώτου μεγέθους ντέρμπι… Ο Πανιώνιος δεν επέτρεψε ποτέ στους Ρώσους να προσπεράσουν, ωστόσο, ο Μπαρτ φρόντιζε να είναι οι αποστάσεις από ελάχιστες ως ανύπαρκτες (56-56). Με τρίποντο του Χρήστου Σαλούστρου ο Πανιώνιος πήρε ανάσα 9π. (65-56, στο 35), ο Μπαρτ, ωστόσο, φρόντισε για μια ακόμη φορά να ξαναβάλει στο παιχνίδι την Σπαρτάκ μειώνοντας σε 69-67 στο 39’. Ο ΜακΚόλουμ, όμως, δήλωσε και πάλι παρών… Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε στις πλάτες του το επιθετικό βάρος και οδήγησε τους κυανέρυθρους εκ του ασφαλούς στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 24 (2 τρ., 4 ασ., 3 κοψ), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 11 (1), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2 (4 ρίμπ.), Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σίμτσακ 4 (5 ρίμπ.)μ Κυρίτσης, Σαλούστος 9 (9 ρίμπ.)

Σπαρτάκ (Βέντρα): ΜακΓκράθ 16 (1 τρ. 6 ασ.), Κοζτσίφ 8 (8 ρίμπ.), Μπέρτ 26 (2), Κόρολεφ 3 (1 τρ., 6 ρίμπ.), Ιακοβένκο, Ποπόφ, Πέρσιν, Βόιτιουκ, Χόμαν 16 (8 ριμπ.), Τκατσένκο.