ΠΑΟΚ | "Αλωσε" το Αλεξάνδρειο

Ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με κορυφαίο τον Λάζαρο Παπαδόπουλο (20π.) επικράτησε του Αρη με 63-72 στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο για την έβδομη αγωνιστική της Α1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους. Στην δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία στο 15' πήρε προβάδισμα 4 πόντων (25-29) με καλάθι του ΜακΓκράθ. Ο Αρης

προσπάθησε με μπροστάρη τον Πελεκάνο να μειώσει την διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (30-35).

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 23' έκανε το 32-41 με καλάθι του Μαργαρίτη. Ο Αρης δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην επίθεση και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στο 28' προηγήθηκαν με 39-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης με ένα σερί 7-0 κατάφερε στο 33' να μειώσει σε 50-56 με τρίποντο του Πελεκάνου. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν έχασε τον ρυθμό του και στο 37' προηγήθηκε με 56-65 με καλάθι του ΜακΓκράθ. Ένα λεπτό πριν από την λήξη το σκορ ήταν 58-67 για τον ΠΑΟΚ και όσο κι αν προσπάθησε ο Αρης δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, με τον ΠΑΟΚ να φεύγει νικητής από το Αλεξάνδρειο.

Δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 43-56, 63-72