Πανιώνιος - Σπαρτάκ 76-69

Ο Πανιώνιος αν και αγωνίστηκε χωρίς τον Βασίλη Καββαδά (έμεινε εκτός 12άδας από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, αφού απομένει μόνο η ανακοίνωση του Ολυμπιακού για τη μεταγραφή του παίκτη) νίκησε τη Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης εντός έδρας με 76-69 και έκανε ακόμα ένα βήμα προς την πρόκριση στην επόμενη φάση φτάνοντας τις 4 νίκες σε 7 αγώνες.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού έχασε μεγάλες διαφορές στο σκορ,

αλλά στην τελευταία περίοδο είχε καθαρό μυαλό, βρήκε τις λύσεις στην άμυνα των Ρώσων και πέτυχε πολύ σημαντική νίκη έχοντας για κορυφαίους τους ΜακΚόλουμ (24π, 6/11δ, 2/5τρ, 6/6β, 3ρ, 4ας), Σαλούστρο (9π, 9ρ). Ο Μπερτ (26π) πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους, από τους οποίους σκόραραν μόλις 4 πάικτες!

Οι "κυανέρυθροι" ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα έχοντας διψήφιες διαφορές στο σκορ (39-27), αλλά η κακή τρίτη περίοδος (12-24) έκανε το παιχνίδι ξανά ντέρμπι και έδωσε ελπίδες νίκες στους φιλοξενούμενους. Στην τελευταία περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Πανιώνιο να έχει ένα μικρό προβάδισμα και με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δίλεπτο να "καθαρίσει" τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 39-27, 51-51, 76-69.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 24 (2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10 (2), Κάρτερ 11 (1), Μίλμπουρν 14 (1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μίσελ, Σίμτσακ 4, Σαλούστρος 9 (2), Κυρίτσης.

ΣΠΑΡΤΑΚ (Βέτρα): ΜακΓκραθ 16 (1), Κοσχίβ 8, Μπερτ 26 (2), Κορόλεφ 3 (1), Γιακοβένκο, Ποπόφ, Περσιν, Βόιτιουκ, Χόμαν 16, Τκατσένκο.